БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ, МАЙЧИНСТВО

БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ, МАЙЧИНСТВО

 

* Специалисти съветват младите родители как да повишат здравната си култура.

БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ, МАЙЧИНСТВОЗад тези три думи - „Бременност, Раждане, Майчинство” - се спотайват тревоги, надежди, мечти и майчини молитви, които са част от ежедневието на младите родители. Статистиката в България показва тревожни цифри: данните за перинаталната смъртност (бел. ред. мъртвородени и починали до 6-ия ден) са високи – 11,3 % през 2009. Според Центъра за здравна информация към Националния статистически институт преждевременната раждаемост в страната остава - 7.9% за 2009г. Тази тенденция се запазва дори на фона на повишената раждаемост през последните 2 години - от 10,2‰ през 2008г. до 10,7‰ през 2009г.

Тези данни показват нуждата от по-добра информираност на младите родители, подобряване на неонаталната грижа (в периода от раждането до 28-ия ден) в страната чрез въвеждане на нова и модерна апаратура в родилните отделения и постоянен стремеж за повишаване на квалификацията и мотивацията на специалистите.

БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ, МАЙЧИНСТВОПроф. Емилия Христова, председател на Асоциацията на българските неонатолози и Д-р Валентина Григорова, специалист акушер-гинеколог и зам. директор на 1-ва АГ болница „Света София” бяха специалните гости на семинара „Бременност, Раждане, Майчинство”. На него бяха разгледани основните теми за периодите на бременността, раждането и майчинството, както и тревогите, които носят те в ежедневието на младите родители.

Проф. Христова и Д-р Григорова се съгласиха, че радостта, която носят бременността, раждането и майчинството не бива да бъде помрачавана от никакви страхове и тревоги. А добрата информираност на бъдещите родители в периода на бременност, до раждането и първите месеци на майчинството е ключова за спокойствието на семейството и за здравето и щастието на новороденото.

Според проф. Христова цифрите от статистиките могат да бъдат променени само ако обществото повиши своята здравна култура. „Младите родители трябва да осъзнаят своята значима социална роля и отговорността, която носят когато вземат решение да създадат нов живот. Аз вярвам, че пътят към намаляването на черната статистика за смъртност сред новородените деца, както и намаляването на преждевременното раждане минава преди всичко през добрата информираност и изграждането на добра здравна култура сред младите хора. Важно е да се изгради и държавна политика за стимулиране и мотивация на раждаемостта, но преди всичко майчинството трябва да бъде разбрано като основа за доброто здраве на нашето общество и бъдещето на нацията.” сподели проф. Христова.

БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ, МАЙЧИНСТВО

Проф Христова и Д-р Григорова формулираха своите основни съвети, към младите родители по следния начин:

1. Младите родители трябва да планират увеличаването на семейството си с нов член много внимателно. Ключово е редовното проследяване на цялостното здравословно състояние и на двамата родители, както и провеждането на консултации със специалисти по репродуктивно здраве /акушер-гинеколози/.

2. Доброто здраве на новороденото е в пряка зависимост от здравето на майката. Именно затова ранното овладяване на майчино-феталните инфекции е гаранция за предотвратяване на преждевременното раждане и за доброто здраве на детето.

3.Изключително важно е зачеването да стане в период на отлично здраве на двамата родители и без никотинова, алкохолна и медикаментозна интоксикация.

4. Двамата родители трябва да създадат добър микро климат за развитие на плода и да си осигуряват пълноценен живот и здравословно хранене преди и по време на бременността. Здравословният хранителен режим, цялостното здравословно състояние на майката и грижите на бащата за спокойствието на майката са гаранция за раждане на здраво, доносено дете.

5. Стресовите ситуации по време на бременността, както и тежките физически натоварвания носят висок риск за преждевременно раждане.

6. Младите майки трябва да осъзнаят своята ключова роля на родители. Те трябва да се запознаят с предстоящия родилен процес и да потърсят съдействието и съветите на своите лични лекари и акушер-гинеколози за това как да преодоляват родилните болки и страха от раждането. От своя страна акушер-гинеколозите трябва да съдействат за позитивната настройка на майките и да ги запознават със установените протоколи за безболезнено раждане.

7. Многоплодната бременност и ин витро фертилизацията крият риск за преждевременно раждане. Тези бременни трябва да следят за дискретни симптоми на нарушаване комфорта на плода вътреутробно и да търсят по-често професионална консултация от специалист.

8. Акушер-гинеколозите и неонатолозите трябва да насърчават майките да кърмят детето си. За родителите е важно да знаят, че кърмата осигурява удължаване на персистиращата пъпна връв или естествената връзка между майката и детето. Също така естественото хранене на детето чрез кърмене създава устойчивост към инфекции и намалява честотата на алергичните състояния.

БРЕМЕННОСТ, РАЖДАНЕ, МАЙЧИНСТВО


Снимки:

  1. Здравето и щастието на новороденото зави до голяма степен от здравната култура на родителите.

  2. Проф. Емилия Христова, председател на Асоциацията на българските неонатолози.

  3. - 4. Проф. Емилия Христова, председател на Асоциацията на българските неонатолози, и Д-р Валентина Григорова, специалист акушер-гинеколог и зам. директор на 1-ва АГ болница „Света София”.


Фото: © United Partners




Прочетено: 4337 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 37, Септември 2010

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 35: ОТКРИЙ СЕБЕ СИ!
   БРОЙ 34: “ПАМПЕРС” И УНИЦЕФ: “1 ОПАКОВКА = 1 ВАКСИНА” ЗА БЪЛГАРИЯ
   БРОЙ 33: Ефектът на брака
   БРОЙ 32: Жените и сексът за една нощ
   БРОЙ 31: Голям портфейл = женско удоволствие

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing