ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

* Хората с рак в България страдат от липсата на качествена и навременна образна диагностика

На 29.06. в Южния парк се състоя събитието “Да кажем „ДА!“ на Една от 8”, което се организира от Нана Гладуиш и нейната Фондация „Една от 8“. Събитието активно подкрепиха доброволци и жени с рак на гърдата от Фондация "Св. Иван Рилски" и лично нейният учредител д-р Елиза Георгиева. Целият неделен ден премина в различни активности, свързани с провеждането на информационна кампания за жените с рак на гърдата. Подкрепящите събитието изпробваха специални розови перуки, с което изразиха своята съпричастност с проблемите на жените с рак на гърдата.

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

„С това събитие искаме да покажем как работим и какво правим. Заставаме с лицата си, с опита си и най-вече искаме да кажем на жените да не се срамуват – да говорят открито и да заявят, че имат проблем, защото само така можеш да намериш хора, които да ти помогнат.”, отбеляза Нана Гладуиш. Двете с д-р Елиза Георгиева споделят мнението, че в България хората с рак страдат много от това, че не се прави качествена и навременна образна диагностика.

„Аз подкрепям официалната медицина, която се опира на образна диагностика, изследвания и епикризи, зад които стоят лекари и болници. В нашия клуб „Една от 8”, а това го видях и във Фондация „Св. Иван Рилски”, се говори за официална медицина. За мен д-р Елиза Георгиева като лекар стана много ценна след като разбрах каква ценностна система изповядва и с това, че е и от двете страни на барикадата – много добре знае какви са проблемите и предлага някакво решение на някакъв етап, също както и аз.” сподели още Нана и допълни, че: „Трябва да престанем да се тюхкаме и вайкаме, когато чуем диагнозата рак. Трябва да се хванем в ръце и да действаме интелигентно. Добре е да си подадем ръка, за да се подкрепяме и да доведем до успешен край лечението.”

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

На поляната в Южния парк беше издигната и специална информационна шатра, където хората можеха да споделят опит с жени и доброволци, които имат идентични проблеми. Групата за психологическа помощ към Фондация „Св. Иван Рилски” също участваха като доброволци в събитието. В програмата за деня бяха включени много активности за деца – арт терапии, квилинг, футбол и забавни игри. За родителите се грижеха лицензирани инструктори по зумба, пилатес и йога. В края на деня към подкрепящите каузата на жените, преживели рак на гърдата, се присъедини и изпълнителката Нора Караиванова, която безвъзмездно изпълни свои песни. Фондация „Св. Иван Рилски“ и „МБАЛ Св. Панталеймон – Плевен“ също подкрепиха събитието с дарение. За всички участници бяха осигурени закуски, кафе и вода. В края на деня Нана лично благодари на всички, които подкрепиха събитието с дарения, доброволен труд или само с присъствието си.

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

ДА ЖИВЕЕ ЕДНА ОТ 8

Снимки:
1. Нана Гладуиш
2. Нана Гладуиш и д-р Елиза Георгиева
3. – 6. Доброволци сложиха специални розови перуки в подкрепа на жените с рак на гърдата.
7. – 11. Активностите по време на събитието.
12. Нора Караиванова също подкрепи събитието.
13. На финала на празника Нана Гладуиш благодари на партньорите на събитието и в частност на д-р Елиза Георгиева.
Фото: Личен архив на д-р Елиза Георгиева




Прочетено: 3323 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 72, Юли 2014

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ХОРАТА С ОНКОЛОГИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ

Силвия Тодорова

*Нана Гладуиш – специален гост със сина си в Плевен

Д-р Елиза Георгиева, управител на МБАЛ "Св. Панталеймон-Плевен" и учредител на Фондация „Св. Иван Рилски”, организира празник по повод 6-ти юни Международния ден на хората, преживели онкологично заболяване. По нейна покана специален гост в Плевен беше Нана Гладуиш заедно със сина си.

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ХОРАТА С ОНКОЛОГИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ

Известната ТВ водеща и основател на фондация "Една от осем" акцентира върху това колко е важна взаимната подкрепа, която си оказват жените при травматичните събития свързани с рака на гърдата и други онкологични заболявания. Тя сподели още: "Крайно време е държавата да си поеме функциите, защото това са много социално значими заболявания, лечението на които изисква много сериозна техника и диагностициране, което се оказва проблем в България. Трябва да се инвестират пари, не само в техника, но и в това, да се дават направления на пациентите и те да бъдат диагностицирани правилно и навреме. Като носител на такава диагноза мога да кажа, че срещам жени в изключително напреднал стадий, защото тяхното заболяване не е било правилно диагностицирано".

Д-р Елиза Георгиева, специалист мамолог, от своя страна допълва, че здравната кулура все още е много ниска и въпреки активното говорене в обществото по темата за рака на гърдата, жените не са запознати с ефективните и модерни практическите стъпки по превенцията и диагностицирането му.

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ХОРАТА С ОНКОЛОГИЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ

Друг проблем, на който Нана Гладуиш и д-р Елиза Георгиева обърнаха специално внимание, е необходимостта още при диагностицирането на заболяването да се прилага ядреномагнитен резонанс или PET-CT – скенер. В България е много трудно получаването на направление за този тип изследвания, защото са скъпи и се дават само при крайни нужди, когато вече е късно да се овладеят метастазите.

Нана сподели също, че начинът, който е избрала със създаването на фондацията си, която вече работи заедно с фондация "Св. Иван Рилски" е, не да вдига палатки пред Народното събрание, а да помага с по-малки стъпки на отделния човек. Д-р Елиза Георгиева пък обясни, че денят се чества от 1991 година, когато е включен в Световния здравен календар: „Тази дата тябва да се отбелязва, защото всяка една година е успех и колкото повече години се натрупват, толкова е по-голям успехът за всеки един човек.”

Гости на празника бяха жени с онкологични заболявания от групата за психологична помощ към Фондация „Св. Иван Рилски” в Плевен, водена от психолога Илиан Илиев. Артистичната програма за празника включваше изпълнения на деца от плевенски детски градини и възпитаници на НУИ "П.Пипков" – Плевен.

Снимки:
1. Д-р Елиза Георгиева с Нана Гладуиш и сина й в Плевен
2. Част от гостите на празника по повод Международния ден на хората, преживели онкологично заболяване.
Фото: © Личен архив на д-р Елиза Георгиева




Прочетено: 3403 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 72, Юли 2014

Опасните мъже

Деница Красимирова

Твърде много жени излизат или споделят живота си с „отровни” мъже. Няма значение дали ги срещат на работното място, или са част от семейството им – общото между тях е, че превръщат живота им в ад.  Карат ги да се чувстват объркани, подтиснати и недооценени. Поддаването на манипулация от страна на такива мъже може да доведе до загуба на най-скъпото, което една жена притежава – собственото си самоуважение и уникална идентичност.

Опасните мъже

Ето защо наричам тези мъже опасни, но защо ги срещаме и по-важното как да ги опознаем, за да не ги допускаме в живота си? Първото правило е много просто, но рядко го спазваме. Следвайте женската си интуиция. Ако още в началото, нещо вътрешно ви човърка и ви подсказва, че „нещо не е наред” навярно наистина е така.

Например прекомереното внимание и постоянното звънене „просто да ви чуе” първоначално могат да  ви впечатлят, а на по-късен етап да отнемат и последната ви  глътка въздух, подобно на онези пристягащи средновековни корсети, които жените са  носили по времето на Ренесанса. Проявата на ревност, която ви ласкае в началото, може да е знак на болестно състояние с фатални последствие. Само няколко примера: отчуждаване и загуба на близки приятели от мъжки пол; постоянни отчети къде и с кого излизате; ревност от приятелки, които „не са добри момичета” и налагане на забрани. С 2 думи: Нищо прекалено не е хубаво. Прекомереният интерес и внимание нерядко прераства в ревност и стремеж за притежание, които с времето ще убият любовта ви бавно и мъчително.

Опасните мъже

Опасните мъже

Може би в началото на срещите сме по-склонни да пренебрегваме недостатъците, защото искрено искаме да вярваме, че той е човекът за нас. Тогава може би бихме подминали дребна забележка за новата си рокля или проява на грубост към сервитьора, защото се е забавил със сметката. Имайте си едно на ум. Навярно става въпрос за човек, израстнал с комплекси и ограничения, с който в по-зряла възраст не се е преборил, а  е намерил за по-лесно да ги проектира върху всички останали. Много по-лесно е да отричаш проблема, отколкото да се справиш с него, но вие не го правете. В един момент ще се окажете „виновна” за всичко, а вашите „грешки” ще са повод за неговото постоянно недоволство, крясъци и обиди. Важно правило е да заявите себе си в самото начало и да не позволявате на никой да ви обижда. Вие сте жена и трябва да бъдете преди всичко ценена и уважавана – не само първите 6 месеца, а винаги.

Разбира се, не е изключено и мъжът до вас да е другата крайност. Излезли сте на среща, всичко е минало прекрасно по ваша преценка, но той не ви е потърсил цяла седмица. След това ви звъни, привидно има интерес към вас, но така и не достигате до фазата „влюбени гълъбчета”. Д-р Лилиан Глас, автор на книгата „Отровните мъже”, определя този тип като „емоционален ледник”, но аз се въздържам от подобни етикети. Тези хора твърдят, че искат, но всъщност не правят нищо, за да допуснат някой в живота си. Изпитват страх от обвързване. Навярно са деца на разведени родители или са отраснали в семейство, където скандалите са били начин на живот. В тях още живее онова наранено дете, което е искало да избяга от вкъщи, защото никой не го е разбирал. Нерядко тези деца се самообвиняват за случващото у дома и израстват като зрели хора, които подсъзнателно вярват, че не са достойни да бъдат обичани.  Докато не преодолеят себе си, те никога няма да получат пълноценна връзка, в която те заявяват искрено и  спокойно своите чувства, емоции и загриженост. Не се опитвайте да „спасявате” и да помагате на някого, който не иска сам да си помогне.

Нередки са случаите, в които срещаме и насилника. Стряскащи са последните статистически данни в България, според които всяка четвърта жена в страната е преживяла насилие у дома или на работното място. Винаги си казваме „няма да се случи на мен”, но все пак никога не е излишно да сме наясно как да разпознаем насилника. Обикновено, противно на очакванията, той се появява в живота ви като „принца на бял кон”. Той е изключително мил и очарователен до момента, в който критиките му към вас и околните не се превърнат в част от репертоара. Винаги ще има за какво да се заяде с вас, а опитите ви да се защитите ще бъдат прекъсвани от обвиненията, че имате голяма уста, не умеете да излушвате хората и т.н. Но както казва аржентинският семеен психотерапевт Хорхе Букай – фактът, че виждаме и обвиняваме някого за нещо, означава, че самите ние изпитваме комплекс от наличието на същите качества у себе си. Други признаци, че си имате работа с насилник, са постоянните „мачо прояви”. Той е готов да се сбие с всеки, който ви погледне. Ако някой го блъсне случайно – пак ще се сбие, защото „това го прави Мъж”. Водите спор, а той започва да блъска стени и да чупи врати. Не вярвайте на оправданията му „така си изливам негативната енергия”, защото следващият път боксовата круша ще сте вие.

Опасните мъже

Бих продължила с изневеряващите мъже, привържениците на „чичо Скрудж” и Нарцисите, но мисля да ги оставя за следващия си материал. На вас ви препоръчвам винаги да се вслушвате във вътрешният си глас и в сигналите на вашето тяло. Ако някой ви кара да се чувствате потисната, а емоциите вляят зле и на здравословното ви състояние, това със сигурност не е човекът за вас. Не е нужно да чакате да се случи нещо, защото вие може да промените всичко.

Открийте човек, който искрено ви обича и приема докрай такава каквато сте! Който ви цени и желае вашето добро във всеки един момент!

 

Снимки:

1. Риана и Крис Браун

Фото: © Kevin Mazur/WireImage.com ; http://uk.eonline.com

2. – 3.  Ева Лонгория и Тони Паркър

Фото: http://missxpose.com ; http://www.luvcube.com

4. Черил и Ашли Коул.

Фото: © Zibi /WENN ; http://www.aceshowbiz.com

 

Източници:

  1. Глас, Л., „Отровните мъже”
  2. Букай, Х., „Да се обичаме с отворени очи”
  3. Норууд, Р., „Параноя на страстта. Наръчник на жените,  които обичат прекалено силно”

4.Форуърд, С., „Отровните родители”




Прочетено: 3947 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 72, Май 2014

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 71: Благовещение – християнският ден на майката
   БРОЙ 70: Сезонът на разделите
   БРОЙ 69: Алкохоликът в семейството
   БРОЙ 69: Добротата в действие
   БРОЙ 68: ДЕТСКО РЕВЮ НА ОЧИЛА KWIAT
   БРОЙ 68: КАК ДА ПОМОГНЕМ НА АЛКОХОЛИКА В СЕМЕЙСТВОТО

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing