ВАЛЕНТИНКАТА – ПИСМО, ЗАПЕЧАТАНО С ЦЕЛУВКА

ВАЛЕНТИНКАТА – ПИСМО, ЗАПЕЧАТАНО С ЦЕЛУВКА

Савина Ангелова

Св. ВалентинНастъпва месецът на любовта и празникът, в който влюбените показват чувствата си. А какъв по-добър начин от това да напишеш любовно писмо? Легендата разказва, че  първата Валентинка е изпратена от самия Св. Валентин. През III век свещеникът Валентин бил изпратен в затвора за извършване на бракове против заповедта на император Клавдий II, който наредил всички мъже на военна възраст да не сключват брак. Докато е в затвора Валентин се влюбил в дъщерята на тъмничаря. На нея той пишел романтични писма, които подписвал с „от твоя Валентин“. Историята обаче няма щастлив край, тъй като Валентин бил обезглавен, но така се родила традицията. В наши дни на 14 февруари католическата църква почита паметта на светеца.  Днес на тази дата влюбените отбелязват своя празник, изразявайки любовта си в писмо до любимия, наречено Валентинка.

Валентинките се появяват и по- късно през Средновековието, когато влюбените  споделяли чувствата си в романтични песни и цитиране на стихове. Странно, но факт – началото на писмените Валентинки поставят мъжете. Писането на Валентинки започнало след 1400 година, когато от затвора Чарлз – херцог на Орлеанс пише романтични стихове на жена си във Франция. Запазени са около шейсет стихотворения на херцога и могат да се видят сред кралските документи в Британския музей. Те са предците на днешните Валентинки.

Св. ВалентинПрез 16-ти век Валентинките стават все по-често срещано явление в Англия и постепенно се разпространяват в други западни страни. Появява се и кодиран език за писане на писма. Нарича се езикът на цветята и представлява писане на писмо с помощта на специални речници, при които всяко цвете означавало нещо. Така разговорът се получвал в рамките на само един букет цветя. От този език е и значението на червената роза като символ на романтичната любов.

До края на века вече не само крале и херцози изпращали своите Валентинки. На всеки 14 февруари съобщенията, писани на ръка, обикаляли всички нива на обществото, при това придружени с малки подаръци. След 1700-ната година нараства популярността на Валентинките и в Америка. Постепенно се изготвят и писма шаблони за писане на Валентинка и даване на отговор за нея. Стават популярни и различни техники на изработка на картичките.

По време на Викторианската епоха стават популярни „пощенските картички Пени", защото изпращането им до получателя струвало само едно пени. Това значително улеснявало изпращането на Валентинки, тъй като преди това пощенските услуги били скъпи.

В началото на XVII-ти век картичките за Свети Валентин започват да се правят в заводите. Първоначално те представлявали черно-бели снимки, рисувани от работниците в завода. Постепенно до средата на този период Валентинките започват да бъдат украсявани с панделки, хартия и дантела. През 1848 г. започва и масовата продукция на валентинките. Произвеждат се различни оригинални картички, с които влюбените да изразяват чувствата си. Днес над 1 млрд. валентинки се изпращат годишно, в сравнение с 2,5 млрд. коледни картички. 85% от всички валентинки са закупени от жени. Постепенно все по-актуални стават и онлайн картичките.

Св. ВалентинСв. Валентин

Св. Валентин

Св. Валентин

Св. Валентин

Св. Валентин

Св. Валентин

Св. ВалентинСнимки:

1. – 2. Свещеникът Св. Валентин.

Фото: 1. www.minnpost.com
2. http://sacredheartblessingsrosaries.blogspot.com

3. – 4. Модели на пощенски картични валентинки.

Фото: http://albanykid.com

5. Розата е един от символите на празника „Св. Валентин”.

Фото: www.zazzle.com

6. – 9. Картички за „Св. Валентин”.

Фото: 6. – 8. http://www.zastavki.com
9. http://blog.4shared.com
10. Ръчно изработени картични за „Свети Валентин”.
Фото: http://carmenmariaenglishblog.blogspot.com 

Източници:
http://www.novareinna.com
http://www.emotionscards.com

http://www.antiquetrader.com


Прочетено: 4388 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 63, Февруари 2013

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 62: ДУХЪТ НА КОЛЕДНИТЕ ИГРАЧКИ
   БРОЙ 61: ТАЙНСТВЕНАТА ЗАГАДКА НА ДОМИНОТО
   БРОЙ 60: САКОТО, МАДАМ!
   БРОЙ 58: Татуировката – отпечатъкът на времето
   БРОЙ 56: САПУНЕНА ИСТОРИЯ…

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing