„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

Само един ден в годината, но най-женският – 8-ми март. Какво е коствало на жените, за да извоюват своя ден? Международният ден на жената е приказка на обикновените жени като създатели на историята,  която се корени във вековната борба на жените за участие в обществото на равни начала с мъжете. „Войната“ по женски започва с редица протести за подобряване условията на труд в началото на 20-ти век в следствие на бурната индустриализация и икономическа експанзия. На 8 март 1857 г. в Ню Йорк на протест излизат и жените работнички от шивашки и текстилни предприятия. Наричат го „маршът на празните тенджери“, а на протест излизат над 20 000 жени, за да изискат по-добри условия на труд и да защитят правото си на гласуване. Протестът обаче се оказва неуспешен, защото жените са атакувани и разпръснати от полицията. Те обаче не се отказват и две години по-късно на същия ден създават своя първи работнически синдикат.

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

Според други теории мотивът на празника 8-ми март е свързан с комунистическата идеология и се отбелязва като празник за пръв път на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТАГодина по-късно, на 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените социалистки. Германската социалистка Клара Цеткин предлага всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност с цел да се мобилизират широките женски трудови маси в борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота. Цеткин казала, че целта на този празник е борбата на жените за техните права. И предложението се приело с единодушно одобрение на конференцията от над 100 жени от 17 страни. Така 8-ми март става Международен ден на жената.

В резултат на решението взето в Копенхаген, Международният ден на жената се чества за първи път на 19 март в Австрия, Дания, Германия и Швейцария. В допълнение към правото да гласуват и да заемат обществени длъжности, жените поискали и право на работа, професионално обучение и да се сложи край на дискриминацията на работното място.

Русия почита празника 8-март за първи път след революцията. Масови протести има и там. Една от най-големите искри на Руската революция е масовата стачка през 1917 г. на руските работнички в текстилни фирми. Китайските жени започват да празнуват през 1924 г. след паралелното движение на силни жени в Китайската комунистическа партия.

Празникът имал голямо влияние върху културата и социалния живот в много страни по света. В западните страни обаче популярността му е променлива през годините. Най-силното му възраждане е през 60-те години, когато е бумът на феминистките движения за правата на жените.

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТАВ България Осми март се чества публично през 1915 г. След 1944 година денят се отбелязва в предприятия и заводи, като на 8-ми март се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот.

През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените и за мир. Основната му цел е да се насочи общественото внимание към проблемите на жените по света.

Днес осми март е денят на дамата и майката, или просто един ден в който можем да изразим уважението си към жените.

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

Снимки:
1. Клара Цеткин
Фото: www.biografiasyvidas.com
2. – 3. Знак и феминистки лозунг на протестиращите жени
Фото: http://www.tumblr.com
4. Протест на жени за права и против дискриминация на работното място.
Фото: www.gozamos.com
5. – 10. Днес на 8-ми март изразява признателността към майката и уважението си към женската сила и красота.
Фото: 5. http://www.timeanddate.com
6. http://atchat.free.fr
7.  http://chinaflowers.net
8. http://www.venusbuzz.com
9. http://www.findingdulcinea.com
10. http://www.123rf.com

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА

Източници:

http://www.un.org, http://www.un.org

„МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА




Прочетено: 4307 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 64, Март 2013

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 63: ВАЛЕНТИНКАТА – ПИСМО, ЗАПЕЧАТАНО С ЦЕЛУВКА
   БРОЙ 62: ДУХЪТ НА КОЛЕДНИТЕ ИГРАЧКИ
   БРОЙ 61: ТАЙНСТВЕНАТА ЗАГАДКА НА ДОМИНОТО
   БРОЙ 60: САКОТО, МАДАМ!
   БРОЙ 58: Татуировката – отпечатъкът на времето

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing