ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ОЧИЛАТА

ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ОЧИЛАТА

Савина Ангелова

ОчилаОчилата днес са част от ежедневието ни. Използваме ги за коригиране на зрението,  като аксесоар, с който да подчертаем погледа си или просто като начин да следваме модните тенденции. Замисляли ли сме се обаче колко развитие носят те в себе си. Според статия в списанието Newsweek, очилата за четене са едно от най-важните изобретения за последните 2000 години. И има защо да се смята така.

През погледа на очилата можем да видим хода на времето. В зародиша на човечеството и древните времена очила на практика не са били нужни. Необходимостта от очила се появява сравнително късно и то в специален кръг хора – тези, които можели да четат и пишат, а именно монасите. Фактите за произхода на слънчевите очила са различни и често дори противоречиви. Като създатели на очилата се посочват учени от почти всички краища на света. Най-често източниците споменават като създател на „магическите“ стъкла  флорентинеца Салвино д’Армато (Salvino degli Armati) около 1280 г. Твърди се обаче и това, че тази теория е абсолютно грешна.

ОчилаИ все пак първите очила се появяват именно по това време и то в Италия. Те представлявали две изпъкнали стъкла, които били захванати с две дръжки, прихванати от двете страни. Произвеждали се от занаятчийските майстори, които правели по няколко чифта, а клиентът изпробвал всичките докато намери най-подходящите. Най-ранната документация за използването на очила е предоставена именно от двама монаси от манастира „Св. Катерина”. Те определят очилата като едно от най- необходимите за света „изкуства“. Измислят и думата „Occhiale”, с която назовават изобретението. Около 1300 г. в Италия се издават и първите очиларски регламенти. Постепенно популярността на очилата нараства както в Италия, така и в цяла Европа – Германия, Испания и Франция.

Според други източници обаче по изработването на очила е работил още Архимед в Древна Гърция. Още в антични времена той изследвал законите за пречупване на светлината. Твърди се, че дори е носил кристал, доближен до главата, именно за корекция на зрението. Арабският математик и астроном Абу Али ал-Хасан ибн ал-Хайтам пък описва в книгата си “Съкровището на оптиката” от 11-ти век увеличаващото действие на сегмент сферично стъкло.

ОчилаПървоначално очилата са били предназначени за далекогледи хора, защото били изработени от изпъкнали стъкла. През 15 и 16-ти век започва и изработването на очила за късогледи. По това време търсенето на очила значително нараства. Причината е и друго голямо изобретение в този период – печатната преса. Печатането на книги довело до по-засилено четене, а това от своя страна и до използването на очила.

Първите очила имали кварцови лещи. Дръжките, които по-късно ще станат рамки, са били изработени от кост, метал или дори кожа.  Придържали стъклата към носа и заемали формата на обърната буква V.  В продължение на стотици години най- големият проблем при носенето на очила бил именно закрепването им за лицето. В Испания ги закрепвали с панделки, които завързвали на главата, а в Китай използвали малки метални тежести. Първата рамка с дръжки е била изработена едва през 1727 година от английския оптик Едуард Скарлет.

В Англия, както и в почти всички европейски страни носенето на очила се считало за аристократично. Парижките аристократи ги носели, само когато четат нещо при частен разговор, а в Испания очила се носели от всички класи с цел собственикът им да изглежда по-начетен и достоен. Очилата пропътували и пътя до Америка, чрез европейските колонии, създадени там. Зад океана ги носели също предимно богатите.

Очила

Монокълът е въведен за употреба в Англия чак през 1800 година, въпреки че е изобретен век по-рано в Германия. Бил наречен „пръстен за око“. За пръв път модно списание във Виена публикува снимки на монокъла, а след това той става популярен в Русия и Германия. Носи се предимно от мъже и то от горните класи на обществото. След Втората световна война обаче идва крахът за монокъла, тъй като започва да се асоциира с немския воин.

Очила

Очила

През 19-ти век са въведени и стъклата за коригиране на астигматизъм, а през 20-ти век вече се произвеждат и контактни лещи, които заменят очилата. Въпреки това те не само са актуални и днес, но са обект и на изключително много творчески дизайнерски и технологични търсения.

Снимки:

1. – 3. Едни от първите очила.

Фото: http://www.vintageiwear.com/history.html
4. – 6. Интересни очила
Фото: http://theberry.com

Източници:
http://inventors.about.com,
http://www.antiquespectacles.com,
http://www.glasseshistory.com/




Прочетено: 3555 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 66, Юни 2013

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 65: ПЪРВИТЕ КРАЛИЦИ НА КРАСОТАТА
   БРОЙ 64: „МАРШЪТ НА ПРАЗНИТЕ ТЕНДЖЕРИ” ИЛИ ДЕНЯТ НА ЖЕНАТА
   БРОЙ 63: ВАЛЕНТИНКАТА – ПИСМО, ЗАПЕЧАТАНО С ЦЕЛУВКА
   БРОЙ 62: ДУХЪТ НА КОЛЕДНИТЕ ИГРАЧКИ
   БРОЙ 61: ТАЙНСТВЕНАТА ЗАГАДКА НА ДОМИНОТО

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing