НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА

Кристина Пайташева

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАПонятието „нърд” идва от английски език („nerd” – зубрач, отличник) и се използва усилено предимно в САЩ. Нърдовете са особено интелигентни личности, но за сметка на това притежават характерните черти на аутсайдерството. Асоциални личности, нърдовете се отдават страстно на определен техен интерес, те имат нужда да поемат знание от сложна материя в особено големи дози, с която обикновените хора биха се затруднили. Най-често срещаната такава страст към знание у тях е компютърът. Нърдовете често биват дефинирани като хора-неконформисти, които не се подчиняват на каноните на обществото, а следват своите.


Нърд теории и визия...

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАСъществуват множество теории за произхода на думата „нърд”. През 50-те години понятието „нърд“ е със смисъла на „старомоден“. Тогава Нюзуик съобщава за употребата му като сравнително нова дума. До 60-те години „нърд” означава пристрастеност към книгите и неспособност за социални контакти. Трета теория гласи, че думата „нърд“ (nerd) е получена от knurd (нърд) при четене на думата drunk (пиян) отзад напред, за да характеризира някой, който не пие на партита.

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАОсобено популярна нърд визия, изградена от медиите и анимациите, представлява младеж с дебели черни очила (най-често счупени и залепени с изолирбанд), облечен в панталон, с риза и костюм, неподходящо официални за съответната среда, в която се намира. Нърдовете обикновено са педантични до крайност, с наднормено тегло или особено слаби, късогледи и непохватни. Често им липсват хигиенните навици и обноските, както и способността за каквото и да било общуване, освен по темите, по които те са особено компетентни.

Въпреки така обрисуваната не особено симпатична нърд визия, от края на 90-те години, понятието „нърд” във виртуалното пространство се превръща в положително явление, характерно за технически компетентни хора. Макар че „нърд“ и „гийк“ се употребяват при типологизиране на индивиди от мъжки пол, често те се възприемат и от много жени с интереси в областта на науката и технологиите.


НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАНЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАНЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА


Нърд в литературата...

В литературата нърдовете обикновено са хора с добри сърца, които не желаят да навредят на никого, но които често биват използвани от по-ниско интелигентните. Нърдовете в литературата обикновено играят второстепенни роли или са в помощ на главните герои. Нърдовете като главни герои често са супергерои, които пазят необикновени тайни. Лошите нърдове, обикновено са огорчени от живота, живеят като аутстайдери и търсят по какъв начин да отмъстят на целия свят. Най-популярната визия на супер злодея е лудият учен. В японските анимации аниме, нърдовете често носят кръгли бели матови очила със или без спирала, нарисувана върху тях. Ако носят прозрачни очила, те искат да ги сменят с такива, които отразяват светлината и им придават заплашителен вид.

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАНЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА

Нърд-Гийк – прилики и разлики...

Често нърдовете биват бъркани с гийковете, които са по-общителни и по-отворени като цяло към обществото. Нърдът е интелигентна личност, завладян от знанието и ученето, а за разлика от него, гийкът е личност, завладяна само от технологията. Много гийкове обаче гледат филми и четат художествена литература. При гийка са активни мозъчните центрове на логиката и на въображението, докато при нърда е активен центърът на логиката, а центърът на въображението работи под възможностите си. Нърдовете също харесват технологията, но те се интересуват повече от теоретичните знания в областта на науката. Истинските нърдове четат чиста наука и рядко излизат с приятели.

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАНЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА

Амбицията и при нърдовете, и при гийковете е налице, но се проявява по различен начин. При нърда амбицията е съсредоточена около трупането на знания и той рядко се замисля да използва знанията, които притежава. Гийковете обаче използват знанията си и прилагат квалификацията си от областта на технологиите във всекидневния си живот. Напълно е възможно да има припокриване в чертите на тези две общества, тъй като те си приличат по доста показатели. Обикновено гийкът е по-комуникативен от нърда, но като цяло и двете общества не са особено общителни. И гийковете, и нърдовете се гордеят с изключителната си интелигентност, но нърдовете обикновено са по-интелигентни от гийковете.

Днес много от младите хора често причисляват себе си към нърд поколението. Понякога дори и без да са наясно със спецификите на тази субкултура, те смятат себе си за нърдове поради факта, че са от нестандартномислещите млади хора, различаващи се от мейнстрийма. Оригинални, както всяко едно субкултурно общество, нърдовете са явление на съвременността, задаващо перспективи за развитие на идните субкултурни генерации.

НЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТАНЪРД СУБКУЛТУРАТА – УЧЕНИТЕ-АУТСАЙДЕРИ НА СЪВРЕМЕННОСТТА


Снимки:

1.-14. Визия и стайлинг на нърд субкултурата


Използвани източници:

1. http://bg.wikipedia.org

2. http://katsarov.seloto.net

3. http://www.urbandictionary.com


Фото:

  1. http://scratch.mit.edu

  2. http://www.untoldentertainment.com

  3. http://www.paduiblog.com/

  4. http://www.adrianagascoigne.com

  5. http://deepwellbridge.wordpress.com

  6. http://1000bolleblog.wordpress.com/

  7. http://www.smh.com.au

  8. http://cylindassundries.blogspot.com

  9. http://www.hanselman.com

  10. http://www.bite.ca

  11. http://www.happyphoton.com

  12. http://bookchase.blogspot.com

  13. http://www.slipperybrick.com

  14. http://worldoffancydress.com

  15. http://snailophobiaprincess.blogspot.com

  16. http://trendsupdates.com

  17. http://sentencespeak.blogspot.com




Прочетено: 6774 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 40, Декември 2010

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 39: СКУОТЪР СУБКУЛТУРАТА – АНАРХИСТИЧНА ПРОЯВА ИЛИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ УБЕЖИЩЕ
   БРОЙ 38: Флашмоб субкултурата – „внезапен” къс градско творчество
   БРОЙ 37: ЧАВ СУБКУЛТУРАТА – СЪРДИТИЯТ БРИТАНСКИ „БУНТОВНИК БЕЗ КАУЗА”
   БРОЙ 36: ИНДИ СУБКУЛТУРАТА – НЕЗАВИСИМОСТ И ИЗВИСЕНОСТ НАД МЕЙНСТРИЙМА!
   БРОЙ 35: ХАРДСТАЙЛ – ЕЛЕКТРОННАТА СУБКУЛТУРА С ТВЪРДО ЗВУЧЕНЕ

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing