барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистика

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистика

Барбара Уолтърс е родена на 25 септември 1931 г. в Бостън, Масачузетс. Баща й е импресарио, притежава нощен клуб. Това позволява на бъдещата телевизионна звезда от малка да свикне да общува със знаменитости, което предопределя и специфичния начин, по който провежда интервютата си. След кратък професионален опит като асистент по публичността и известно време, прекарано във филиал на NBC, Уолтърс се премества в CBS, където започва да пише материали за сутрешното шоу на телевизионния канал. През 1955 г. Барбара се омъжва за бизнесмена Робърт Катц, с когото се развежда през 1958 г. През 1961 г. Уолтърс започва да сътрудничи на шоуто на NBC – “Today show”. Като част от екипа, тя си извоюва възможността да пътува в делегацията на първата дама Жаклин Кенеди до Индия и Пакистан. През 1963 г. се омъжва за втори път и осиновява дъщеря си Жаклин. През 1964 г. нейната роля в шоуто значително се увеличава, тя си спечелва прозвището “Today girl”, но до 1974 г. например няма право да задава въпрос на “по-сериозните” гости, ако основният водещ не е приключил със своите въпроси. През 1972 г. е избрана да бъде част от делегацията на президента Никсън по време на историческото му посещение в Китай. През 1974 г. става ко-водеща на шоуто заедно с Хю Даунс, а на следващата година печели първата си статуетка “Еми” за дневно шоу.

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистикабарбара уолтърс – гранддамата на американската журналистикабарбара уолтърс – гранддамата на американската журналистика

Примамена от предложението за заплата в размер на $1 млн., Барбара Уолтърс приема предложението на канал ABC и през 1976 г. става първата жена-водещ на вечерни новини, както и най-скъпоплатеният журналист. През същата година е избрана да води третия и финален президентски дебат между Джими Картър и Джералд Форд. По това време Барбара става известна със своя специфичен стил на вземане на интервюта, както и със стремежа си първа да се среща със знаменитостите. Точно тогава стартира и известната поредица “Barbara Walters Specials”. До тогава професията “водещ” е била приоритет предимно на мъжете, ето защо колегите на Уолтърс открито я критикуват. Най-деен в това отношение е нейният ко-водещ Хари Рийзънър, който демонстрира снизходително отношение към нея. Критиците също са скептични относно журналистическите й умения.

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистикабарбара уолтърс – гранддамата на американската журналистика

Въпреки всичко, кариерата на Барбара Уолтърс продължава да се развива във възходяща посока. През 1978 г. напуска вечерните новини, а ва следващата година става част от екипа на новинарското шоу “20/20”, за което успява да направи ексклузивно интервю с президента Ричард Никсън – първото, което той дава след оставката му през 1974 г. През 1984 г. Уолтърс, заедно със своя бивш партньор от “Today show” Хю Даунс са избрани да бъдат водещи на “20/20”. Даунс се пенсионира през 1999 г., а тя продължава заедно с Джон Милър и по-късно с Джон Стосел. През септември 2000 г. Барбара Уолтърс подновява договора си с ABC за още пет години срещу годишна заплата в размер на $12 млн. Така тя се превръща в най-скъпоплатената водеща на новини в телевизионната история.

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистикабарбара уолтърс – гранддамата на американската журналистика

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистикаПрез годините Барбара Уолтърс овладява спецификата на т.нар. “личностна журналистика”. Понякога я критикуват, че пекалено се заиграва с емоциите си, за да надува изкуствено рейтинга на шоуто си. Независимо от това, Уолтърс е интервюирала едни от най-влиятелните хора на XX век. През 1995 г. тя е първата журналистка, която се среща с Кристофър Рийв след конния инцидент. През 1999 г. поставя рекорд – двучасовото й интервю с Моника Люински се превръща в най-гледаното предаване по телевизионен канал. Сред останалите личности, които са гостували на Уолтърс са шахът на Иран Мохамад Реза Пахлави, Маргарет Тачър, Далай Лама, Борис Елцин, Хуго Чавес. Докато интервюира Моамар Кадафи, Барбара без притеснение заявява: “Тук в Америка за вас се говори, че сте луд”. По време на разговора си с Фидел Кастро изисква от него да й отговори на английски език, на което той се засмива, но приема предизвикателството. След атентатите от 11 септември 2001 г. Уолтърс заминава за Саудитска Арабия, за да интервюира брата на Осама Бен Ладен.

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистикаСлед 2004 г. Барбара намалява появите си на телевизионния екран – тя вече е кореспондент на ABC и води някои специални програми на телевизията.

През 2006 г. Барбара Уолтърс е гост в шоуто на Опра Уинфри, където разкрива тайни детайли от личния си живот, в това число и аферата си с американски сенатор през 70-те.

Фото: redriverpak.files.wordpress.com, top-people.starmedia.com, s11.bdbphotos.com, lh5.ggpht.com, blackberryrocks.com, www.etonline.com, static.tvguide.com, wpcontent.answers.com, www.latinamericanstudies.org, graphics8.nytimes.com

 

 

барбара уолтърс – гранддамата на американската журналистика




Прочетено: 4481 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 29, Декември 2009

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 28: МИШЕЛ ОБАМА КАТО МОДНА ИКОНА (ТРЕТА ЧАСТ *)
   БРОЙ 27: ПУБЛИЧНИЯТ ОБРАЗ НА МИШЕЛ ОБАМА (ВТОРА ЧАСТ *)
   БРОЙ 26: ПУБЛИЧНИЯТ ОБРАЗ НА МИШЕЛ ОБАМА
   БРОЙ 25: Мелинда Гейтс – първата дама на Майкрософт
   БРОЙ 24: Марта Стюарт - кралицата на домакините

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing