МИТОВЕ ЗА СЕКСУАЛНОТО ОБЩУВАНЕ

МИТОВЕ ЗА СЕКСУАЛНОТО ОБЩУВАНЕ

Силвия Тодорова

МИТОВЕ ЗА СЕКСУАЛНОТО ОБЩУВАНЕСексуалното общуване е сред най-вълнуващите теми, но между интимните партньори тя често е и най-трудна за дискутиране. Лошата комуникация води до различни сексуални проблеми. Те възникват, когато хората не споделят мислите, чувствата и желанията си откровено и изцяло, когато се игнорират или тълкуват неправилно невербалните знаци. Усилията на единия партньор за откровено общуване често срещат съпротивата на другия. Тази съпротива се възприема като отхвърляне, стига се до противопоставяния и така сексуалното общуване попада в един порочен кръг на неудовлетвореност. А често проблемите могат лесно да бъдат избегнати и решени.

Ето три мита, които ограничават общуването между партньорите по отношение на секса:

1. Не е необходимо да обсъждаш с партньора си секса, защото сексът ще се оправи от само себе си.

Действително сексът е естествен биологичен процес, но хората са сложни създания и сексуалното общуване между тях е нещо много повече от биология. Спонтанността в секса е характерна за ранния етап на връзката, но с времето неизбежно идва ред на индивидуалните различия в сексуалните предпочитания на партньорите. Именно тогава комуникацията може да се окаже решаваща за премахването или за задълбочаването на даден проблем.

Под внимание трябва да се вземат различните фактори, към които всеки човек е чувствителен по свое му. От значение за сексуалното общуване са предишните сексуални преживявания, стреса в настоящето, професионалните и финансови тревоги, наближаващите крайни срокове, здравословните проблеми, конфликтите във връзката и други подобни, които не се съчетават добре със сексуалната наслада. В такива моменти е добре човек да обърне внимание на мислите, чувствата и желанията си и после да ги сподели с партньора си, за да спечели в негово лице съюзник, а не противник. И все пак има изолирани случаи и временни проблеми, за които не е нужно човек да се престарава. На всеки може да се случи някоя вечер да не му е до секс, тя да не може да достигне до оргазъм, а той да не задържи ерекцията си. Свръх акцентирането върху такива случки може да предизвика предварителна тревожност и да доведе до тяхното повтаряне, вместо бързо и незабелязано да отминат. Така че – обсъждайте секса, но преценявайте кога и колко е нужно да задълбавате.

2. Партньорът ти би трябвало да е достатъчно чувствителен и внимателен, за да знае как да те задоволи сексуално.

МИТОВЕ ЗА СЕКСУАЛНОТО ОБЩУВАНЕС този мит директно попадате в два капана. Единият е мисълта, че партньорът ви може да чете мисли и съответно да отгатва във всеки момент какво желаете и от какво имате нужда. А другият е виждането, че ако партньорът ви не задоволява сексуалните ви отребности, това говори за липса на интерес към вас. Определено е погрешно да се осъжда неспособността на партньора да чете мисли и това да се тълкува като безчувственост и несъобразителност.

В допълнение тук идват колебанието и страхът, че споделяйки открито ще останете неразбрани и уязвими за дирекно отхвърляне. Рискът обаче е неизбежен и е за предпочитане пред пасивното примирение със сексуалната неудовлетвореност. Полезно ще е и за двамата партньори да могат да казват „не” и да определят своите собствени граници, за да не правят компромиси със самите себе си, задоволявайки желанията на своя партньор.

3. Трябва да отбягвате конфликтите на всяка цена.

Откритото изразяване на някои чувства, желания и мисли може да породи конфлик между партньорите. Но истинският проблем е всъщност страхът, който би ви спрял да търсите решение на проблемите си дори с цената на някакъв конфликт. Нерешените сексуални проблеми често са несподелените такива. Страхът от негативната реакция на партньора е лош съветник. Често този страх е свързан с чувството за вина, че може би искате от партньора си нещо, което го отблъсква, плаши и т.н. Чувството за вина обаче изкривява комуникацията. А подтиснатите сексуални желания могат да намерят своята проява по индиректен начин като преувеличени обвинения, чрез пасивно цупене, отказ на секс или натякване.

Всеки има право на своите индивидуални сексуални предпочитания и, разбира се, всеки би могъл да не приеме чуждите такива. Но по-голяма е вероятността да се стигне до взаимност, когато по пътя към нея партньорите са директни и открити без да изпитват страх и/или вина. Конфликтът може да се окаже и възбуждащ! От вас зависи. . .

 

Снимки:

1. Дори и най-чувствителният и внимателен сексуален партньор не може да чете мисли
Фото: http ://www .familyhealthdiary .co .nz

2. Обсъждането на секса с партньора е полезно дори в леглото
Фото: http://www.goodtoknow.co.uk

Източник: Матю Маккей, „Посланията – комуникативните умения”, ИК „ЛИК”, 2009 г.




Прочетено: 7661 пъти                                             © Fashion Lifestyle Magazine, брой 47, Юни 2011

 ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ:
   БРОЙ 46: ДИАГНОЗАТА – ЛЮБОВНО ЗАВИСИМ
   БРОЙ 45: Ако ревнуваш – значи обичаш?
   БРОЙ 44: КАК ДА "ПРИВЛЕЧЕТЕ" ВАШАТА СРОДНА ДУША
   БРОЙ 43: ДВАДЕСЕТ ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА … ЦЕЛУВКАТА
   БРОЙ 42: Обичай, за да бъдеш обичан!

Дрехи с отстъпка
Завивки с пух
Рокля с рисунка
 Българският портал за мода Личен сайт на Любомир Стойков Luxury Life
Другото Кино - сайтът за независимо кино сребърни бижута Capino





Мода - Рецепти - Домашни любимци - Свободно време - Лунна диета - Бални рокли - Дамски рокли - Nixita - Print on demand clothing