Летните жеги напират с неудържима сила, морето ни чака, гладуваме, ограничаваме се, а килограмите си стоят… Фигурата влияе не само на доброто ни самочувствие, но и на здравето – с правилно хранене и спорт ще се чувстваме добре, а и здрави. Фитнесът се превърна в един от най-актуалните спортове в последните години. За някои дори в начин на живот. Той не само извайва тялото, но и зарежда с тонус и настроение.
Някои важни съвети, правила и интересни факти относно фитнеса, ви представяме в надяваме се полезното за вас интервю с инструктора Костадин Зашев. Той е на 27 години, инженер по образование и от ранна детска възраст се занимава със спорт. От пет години работи като фитнес инструктор в София. Той е кросфит любител и ентусиаст, занимава се с вдигане на тежести, а фитнесът е негова слабост, ежедневие и начин на живот.
Изглеждаш сякаш от доста време се занимаваш с фитнес, кога беше първото ти посещение във фитнес залата и каква беше причината?
Сериозно започнах да се занимавам с фитнес, когато постъпих на работа като инструктор преди 5 години. Преди това бях влизал в зала, но никога до тогава не се бях занимавал активно с фитнес.
По колко време е добре да се тренира? Чували сме, че всекидневните тренировки не са препоръчителни…
Зависи от вида на тренировката, от целта й и не на последно място от човека, който я изпълнява. Много автори препоръчват не повече от час-час и половина, общо взето това е добра препоръка в повечето случаи, но както за всичко и тук има изключения. Аз съм тренирал по два, два и половина и съм се чувствал добре, виждал съм професионални спортисти които тренират по 5 – 6 часа на ден и това не представлява стрес за тях, както казах – зависи от човека. Различните хора имат различни възстановителни способности, заради различния начин на хранене, различния суплементен прием (на хранителни добавки) и т.н. В повечето случаи до час и половина е наистина добра препоръка.
Задължителен ли е хранителният режим при тренировки?
Ако целта на тренировките ти е просто да смениш социалната среда или пък да се раздвижваш вечер след работа, естествено че не е задължително да го съчетаеш с режим. Ако обаче имаш за цел, например, да станеш по-силен, голям, слаб, бърз, чист тогава хранителният режим не само че става задължителен, той минава на преден план по важност. С други думи определящо за това дали една програма ще бъде за отслабване или за качване зависи преди всичко от хранителния режим, не от самата програма. Логиката е проста, когато тежкоатлетите ядат повече, качват килограми и минават в по-горната категория, където вдигат по-големи тежести. Тоест качването на килограми е съчетано с калориен излишък докато свалянето им с калориен дефицит. Дори и да правиш най-добрата програма за сваляне на света, ако приемаш повече калории отколкото ядеш ще качваш – това е.
Кои са храните, които задължитено трябва да присъстват в менюто ни?
Определено не съществуват храни, които да са универсални и да кажеш, че ще влияят по един и същи начин на всички. Точно затова конкретен отговор в известен смисъл е неточен. Тоест има хора на които яйца, извара, пилешко, риба, ядки не им понасят, а други нямат проблеми с тях. Има хора с различни видове хранителни алергии и разтройства и трябва да се съобразяват с това. Всички сме индивидуални и всеки сам трябва да открие от кои храни се чувства добре и от кои не. Но все пак, ако трябва да обобщим в известен смисъл храните, които да ядем, добре е те да бъдат максимално необработени. Излишество от зеленчуци, умерено количество плодове, семена, ядки, месо, яйца, риба, студено пресовани масла.
А, кои трябва да изключим?
Силно обработени и рафинирани храни. Така наречените джънк фууд или всичко, в което има добавена захар, всичко направено от бяло брашно включително и белия ориз, безалкохолни и подсладени напитки, пържени храни. За алкохола няма нужда дори и да споменавам.
Какво мислиш за хранителните добавки – има много противоречиви мнения за тях?
Абсолютна необходимост към храненето на съвременния човек, точно заради все по-ниското качество на нашата храна. В ежедневното ни меню има огромни липси на есенциални хранителни вещества, които могат да се набавят само с качествени хранителни добавки. За пример само ще дам, че портокалите на българския пазар имат 6 до 10 пъти по-ниско съдържание на витамин С от това, което трябва да съдържат по принцип. С това качество на хранителните продукти е почти невъзможно да набавиш хранителните вещества, от които твоят организъм има нужда, особено пък ако си спортист.
Жените искат да отслабнат бързо и веднага – колко време трябва да се тренира, за да има видими резултати?
При едни става по-бързо при други по-бавно, зависи от изходното положение, както и от генетични особености на индивида, но като цяло с хубав хранителен режим и правилно изградена тренировъчна програма видими резултати може да има след месец-два в повечето случаи.
Коя част от женската фигура се моделира най-трудно?
Определено краката са най-трудно податливата на промени мускулна група при жените.
Да поговорим за един от най-големите проблеми на жените – целулитът – с какви упражнения може да се изчисти?
Целулитът или портокаловата кожа, както понякога е наричан заради грапавата му повърхност, се причинява от различното отлагане на подкожните мазнини. Мъжете по-рядко имат целулит, мазнините им се отлагат предимно около талията и не се набръчкват. Целулитът е генетично заложен, а и при жените мастните клетки са по-големи и са като кутийки разположени перпендикулярно спрямо кожата върху която се отбелязва тяхната проекция. При мъжете тези клетки са по-малки, пък и кожата при мъжете е по-плътна и дебела, още една причина за по-рядкото срещане на тази портокалова кожа при мъжете.
И тъй като от казаното дотук следва, че целулитът представлява подкожна мазнина, разположена под повърхностния слой на кожата, разбиването й е свързано единствено и само с намаляване на процента подкожни мазнини, а за тази цел ни трябват редовни тренировки + абсолютно задължителен хранителен режим. За упражненията мога да говоря много, но ще кажа че най-ефективни за тази цел са многоставните, комплексни силови упражнения правени с тежести.
Нека да разясним някои митове относно фитнеса:
Вярно ли е, че с фитнес не се отслабва, а само се оформят мускули?
Абсолютно не е вярно. Пак казвам, всичко зависи от хранителния режим. Ако не се храниш правилно и целенасочено за отслабване и да тренираш и да не тренираш пак няма да свалиш. Но ако спазваш режим и тренираш, тогава хем резултатите ще са по-бързи, т.е. отслабването, хем визуално ще изглеждаш по-добре сравнение с варианта, ако не тренираш. Бих казал, че фитнеса е най-ефективното средство за сваляне на мазнини и то главно заради засилване на базовия метаболизъм.
Вярно ли е, че не трябва да се пие вода по време на тренировка?
Ако тренировката е кръгова или кардио, непоемането на вода може да доведе до дехидратация и натоварване на сърцето, но прекомерната употреба на вода също не е препоръчителна.
Вярно ли е, че ако тренировките бъдат спряни, килограмите се връщат отново и мускулите се отпускат/увисват?
Това, не само че не е вярно, но е и смешно. За съжаление, много хора вярват в това, чувал съм го дори от лекари. Мускулите са създадени, за да работят, затова ако не ги използваме, бързо ги губим. Ежедневието и цивилизацията вече се е развила дотолкова, че ние ставаме все по-обездвижени и инвалидизирани. Това означава ли, че страха от изгубването на мускулите след спиране на тренировки трябва да ни кара никога да не желаем да правим мускули и да си стоим отпуснати и увиснали, само защото ако спрем да тренираме след известно среме ще се отпуснем и увиснем. По-скоро трябва да ни кара да не искаме да спираме! И още нещо ако сме тренирали известно време и сме постигнали положителни резултати, спазването на хранителен режим и правилното хранене, като цяло след спиране на тренировки, е гаранция за запазване на голяма част от постигнатите резултати.
Вярно ли е, че килограми се свалят само с кардио упражнения?
Килограми се свалят предимно с хранителен режим, упражненията само помагат за по-бързото постигане на резултати. Кардиото само по себе си, говоря за продължителното аеробно кардио, по-скоро вреди и ни кара да пълнеем отколкото обратното. Много изследвания има вече по тази тема, но това е друг въпрос.
Вярно ли е, че силовите тренировки правят жените груби и мускулести?
Хормоналните препарати правят жените груби и мускулести. Силовите тренировки правят жените фини и сексапилни. Хора мислете логично, не влизайте в рамки, това са глупости. Моите клиенти са предимно жени, всичките тренират много силово, една няма, която да е станала груба и мускулеста. Това не е културизъм – това е здраве.
Как се съчетават фитнесът и сексът, пречи ли едното на другото или по-скоро помага?
Редовните тренировки и правилното хранене поддържат добър хормонален баланс, а от там и оптимално здраве, това съответно помага за редовния и качествен сексуален живот.
По колко време тренираш – остават ли ти часове за приятели, семейство и въобще за живот по баровете и нощните заведения?
Тренирам по 3 до 5 пъти седмично. Време остава за всичко – зависи кои са ти приоритетите и как са подредени. Не ходя по барове и нощни заведения, нямам и желание да го правя.
Все по-често виждаме добре оформени мъже и жени? Подобрила ли се е културата ни по отношение на спорта?
Да определено културата се подобрява, макар и с бавни темпове все повече хора се занимават със спорт и с пропагандиране на здравословен начин на живот. Количеството от достъпна информация е огромно и всеки, който има желание да се научи или да си обогати културата по отношение на спорта трябва просто да седне и да чете.
Какво ще пожелаеш на нашите читатели и най-вече на тези, които тепърва започват да се занимават с фитнес?
Много постоянстово и упорист. Да не се отказват лесно, да се преоткриват, да импровизират. Не търсете бързи резултати, не взимайте хормонални препарати, защото фитнесът е здраве и потребност.
Интервюто взе Лилия Желева
Снимки:
- – 3. Костадин Зашев е професионален фитнес инструктор.
Фото: Личен архив
4. Здравословната храна е една от най-важните предпоставки за добра фигура.
Фото: http://www.womenfitness.net/whywomen.htm
5. Бягането е полезно и помага за тонус, като ни зарежда с настроение.
Фото: http://www.womenfitness.net
6. – 8. Гиричките оформят добре ръцете и са важен елемент за фитнес тренировката.
Фото: 6. http://fitness.medicalnut.com
7. http://ahotmama.com
8. http://www.dumpaday.com
9. – 10. Кляканията са едно от най-ефективните упраженения за стягане на краката.
Фото: 9. http://www.dumpaday.com
10. http://healthmeup.com
11. Бъдете спокойни – такова тяло не се извайва само с ходене на фитнес, а и с много добавки.
Фото: http://www.oxygenmag.com