Слънце, лято, плаж, загорели тела с учудващо тъмен тен за началото на сезона. Вече никой не се чуди как е постигнат ефектът – солариум – това е днешният начин за бърз и красив тен. Освен едно от най-успешните технологични постижения днес, ултравиолетовата машинка е и най-обсъжданто средство за постигане на равномерен тен на кожата. Нека да разгледаме позитивните и негативните страни на солариума и да научим повече за това как трябва да го използваме.
Позитивно за солариума
Тенът е отбранителна реакция на организма към действието на ултравиолетовите лъчи. UV лъчението се състои от три компонента: UV-A, UV-B и UV-C. UV-C е най-опасната по своята същност, слава богу от нея ни предпазва озоновия слой. Количествата на разумна вълна UV-A и UV-B лъчи не са вредни за човека и те дават на кожата красив бронзов тен. Дерматолози казват, че опасността от слънчевите лъчи е не да получите тен, а да изгорите. Също така, под яркото слънце на брега на морето е много трудно да се контролира количеството на радиация. В солариума обаче, това е невъзможно. Не е лошо да се консултирате с дерматолог преди да използвате солариум за точната безопасна доза за тялото ултравиолетови лъчи. Според някои специалисти те дори подпомагат образуването на витамин D, намалявайки риска от остеопороза. За ултравиолетовите лъчи се казва и, че стимулират нервната система, поради което солариумът се препоръчва при умора и склонност към депресия.
Продуктите за солариум също са важна част и са една от ползите, които предлага ултравиолетовата машина. Тази специализирана козметика се различава от обичайната, заради защитата, която осигурява. Препоръчва се особено за хора с чувствителна кожа, склонна към слънчево изгаряне. Тя се използва най-много за охлаждане, ускоряване на тена и за тези, които искат да превърнат бронзовия си тен в шоколадов.
Вреди и рискове от солариума
По темата специалистите говорят повече за вредата от солариума, тъй като рисковете от използването му са и по-големи. Например, соларни лъчи могат да влошат сериозно състоянието на хора с акне по кожата. Затова и тийнейджърите трябва да са много предпазливи със солариума. Той e вреден, когато се прекали с него. Кожата загубва еластичността си и е предразположена към бързо стареене. Ето една класификация на Фицпатрик за чувствителност към слънчева светлина, която ще ви помогне да прецените дали вашата кожа е добре да се подлага на солариум.
Тип 1 – с бели лунички по кожата, червена коса, сини очи. За тях солариумът не се препоръчва.
Тип 2 – определянето на тена е трудно (почти няма тен), но без лунички. Солариумът тук също не се препоръчва или препоръчва или ако се използва да в ограничени дози до 3 пъти месечно не повече от 3 минути.
Тип 3 – склонна към тен кожа, тъмна коса, кафяви очи. Солариум тук може да се използва до 3-4 пъти месечно между 5 и 10 минути.
Тип 4 – средиземноморски тип кожа. Солариум да се прилага 3-4 пъти месечно в продължение на 10-15 минути.
Тип 5 – много тъмна кожа с червеникав оттенък (като в Индия).Солариумът не създава проблеми.
Тип 6 – черна кожа (като африканец). Използването на солариум не е необходимо.
Изключително важно е да се има предвид, че излагането на соларните лъчи увеличава риска от ракови заболявания на кожата!
Ето и някои препоръки за тези, които въпреки рисковете ползват солариум:
Началните процедури не трябва да надвишават 5-7 минути.
Добре е да се използва специална козметика – лосиони, кремове или т.нар. “слънчеви капсули”, които ще предпазят кожата ви от изгаряне или изсушаване. Те се нанасят преди да се изложите на соларните лъчи.
Преди солариум си сложете предпазни очила, за да не навредите на очите си. Сложете също кърпа на косата, за да не се изуши прекалено.
След солариум нанасяйте овлажняващ крем на кожата.
Снимки:
- Задължително е използването на очила, когато сте в солариума, за да предпазите очите си от ултравиолетовите лъчи.
Фото: www.cleo.com.au
- Вертикалният солариум е по-силен в сравнение с хоризонталния, затова е по-предпочитан от хора, които искат по-бързо да придобият тен.
Фото: astuteblogger.blogspot.com
- Класификация на Фицпатрик за чувствителност на кожата към слънчева светлина.
Фото: xxllashes.wordpress.com