Женственост, ласка и нежност, красота. Всички те символизират женските ръце. Неизменна част от тях обаче е маникюрът, на който безспорно държи всяка жена. Днес той диктува модата и се превръща в цяло изкуство от цветове, форми и стил.
Всичко започва още преди около 6000 годни в мистичния Египет. Египтяните са втривали къна с ярки цветове в ноктите си и така ги оцветявали. Цветът символизирал социалното положение – колкото по-ярък бил той, толкова по-високо в обществото бил собственикът.
Египтяните използвали червеникаво-кафява боя, получени от къна за оцветяване на ноктите, както и върховете на пръстите. Today, some people still use henna dyes to draw intricate, temporary designs on their hands in a practice known as Mehndi. Тази практика се нарича Mehndi и се използва и до днес.
В Египет червения цвят на ноктите бил кралски символ. Нефертити е оцветявала ноктите на ръцете и краката си в рубинено червено, а Клеопатра е предпочитала ръждиво червеното. Жените с по-нисък ранг са боядисвали ноктите си в бледи цветове. Никой не е имал право да оцветява ноктите си в цветовете на семейството на фараона.
Според други източници лакът се появява за пръв път в Китай 3000 г. преди н. е. Там статуса се изразявал в дължината на ноктите. Дългите нокти на жените от аристокрацията били ясен знак за това, че те не се занимават с ръчен труд. Често размерите на маникюра им достигал до 25 см. Освен това обаче китайците считали, че дължината на ноктите предпазва от злото. Затова мъжете също имали дълги нокти.
Китайците са боядисвали ноктите си с оцветена политура, съставена от арабска смола, яйчени белтъци, желатин и восък. Използвали и смес от смачкани розови листа и листа от орхидея. Сместа трябвало да престои върху ноктите няколко часа и в зависимост от времето на действие и състава ги оцветява в нюансите на розовото и червеното.
И в Китай ярки цветове можели да носят само хората от висшите слоеве на обществото, останалите трябвало да боядисват ноктите си в бледи тонове. Правилата били строги и тези, които ги нарушавали, били наказвани със смърт.
Women and men who did not belong to royalty were allowed to paint their nails in pale colors only. През 600 г. пр. н.е. в Китай управлява династията Чу. Членовете на императорското семейство тогава използвали златни и сребърни плочки, за да украсяват ноктите си.
Същият метод използвали и благородниците във Вавилон. Там златните нокти били на мода още преди около 4000 годни.
Някои версии за произхода на лака за нокти говорят, че основната причина за появата му са леките жени в миналото, които го използвали, за да скриват оцветяванията по ноктите си от различни болести, с които са се заразявали. Те използвали предимно червения цвят лак, който най-плътно покривал ноктите и с помощта, на който най-добре се прикривали.
В древен Рим лакът за нокти се правел от животинска мазнина и кръв, а инките са известни със своите декорации на ноктите с изображения на орли.
През 17-ти и 18-ти век са модерни лъскавите нокти, което става ясно от портрети от това време. До края на 19-ти век ноктите са оцветени с червени масла и са полирани. По това време вече са на мода късите нокти с бадемова форма. В началото на 20-ти век жените предпочитали да полират ноктите си вместо да ги боядисват.
Днешният лак за нокти се появява през 1920 година, когато е създадена и автомобилната боя. Изобретателите са Чарлз Ревсън, брат му Мартин Ревсън и химикът Чарлз Лахман.
Мишел Менард е гримьор, който работи за тях. Той решава, че съставките на автомобилната боя могат да се използват за нокти. Така започва и производството на първия лак за нокти. Още от 1925 г. на пазара има розов лак. Фирмата се казва Revlon и до началото на 1932 г. вече предлага голямо разнообразие от цветове на лака за нокти. Продуктът постепенно започнал да се разпространява в салони за красота, а по-късно и в универсални магазини. Предимството му било, че бил много по-траен от досегашните бои, използвани за нокти. Освен това лакът за нокти можел да се съхранява за много по-дълго време.
За популяризирането му голяма роля изиграл Холивуд. Цветните филми тъкмо започнали да се появяват, когато актрисите започнали да използват лака за нокти, а жените все повече да го търсят. Цветовете му носели на всяка жена малка част от блясъка на киното.
Тенденциите тогава били лакът и червилото да бъдат в еднакви цветове, а актуалните били червено и розово. През 60-те години лакът бил близък до телесните цветове, които важали и за червилата.
До края на 90-те козметичните компании се отказват от идеята за съвпадането на цветовете на ноктите и устните и започват производството на черен, зелен и син лак, както и екзотични цветове като злато, сребро и неон.
И до днес формулата, създадена в началото на 20-ти век остава почти същата. Съставките са изменени малко, за да стане лакът по-дълготраен или за да съхне по- бързо. Лакът за нокти разнообразява и палитрата си и изненадва с нови тенденции, а в декорацията на маникюра се появяват и рисунките върху нокътя.
Не можем да предречем бъдещето му, но със сигурност химиците ще продължават да го подобряват, а лаковете, техните разновидности и идеите на маникюристите и дизайнерите ще продължават да красят ръцете.
Снимки:
1. – 5. Разнообразието в лаковете и маникюра днес днес е изключително голямо
Източници: It was Hollywood that made the new nail polish big.http://hubpages.com; http://www.nailcaresalon.com; http://wiki.answers.com; http://basicbeautyandtheblogger.blogspot.com;
Фото: Мануела Иванова
Маникюр: Мануела Иванова