Удобство, комфорт, еротика, изкуство… Всички тези асоциации, че и още повече, изникват в съзнанието, когато се спомене бельото. Всъщност, днес то е всичко това, събрано в едно.
Хората носят бельо почти от както светът съществува. Разликата от първото до днешното е огромна и ако днешен човек носи бельото на някой първобитен, едва ли би оцелял.
Първоначално, в най- древни времена, хората носели препаски, които до известна степен били и бельо. Животинската кожа под формата на препаска била най-простата форма на бельо и може би е първата долна дреха, носена от хора. Едно от доказателствата за употребата на препаската е открито през 1991г. в Алпите, заедно с останките на човек, наречен ледения Йотци. Той е живял около 3300 г. пр. Хр., а учените открили, че носи тънка препаска под дрехите си.
В най-древните цивилизации това била единствената дреха на разположение и може би най-широко разпространената и най-дълго използвана форма на бельо в човешката история.
По-късно римляните и гърците постепенно започнали да обособяват долните дрехи, отново обаче под формата на препаска. Този път вече от различни материи като вълна, лен и коприна. Препаската била в три основни форми. Първата, и най-проста, е ивица, която преминава между краката и след това обхваща областта на талията. Другата форма представлява един триъгълник от плат, снабден с низове или вериги, които се използват за закрепването му. Третата форма прилича на кърпа, която се навива около бедрата няколко пъти и след това се затваря с един пояс .
Според историческите данни мъжете в Гърция и Рим носели препаски, не става ясно обаче дали жените там и тогава са носили бельо. Според други данни пък, само робите там носели препаски. Доказателството, че в Египет са носили препаски, е гробницата на Тутанкамон, в която имало около 145 чифта.
Въпреки че датира от толкова много години, препаската се използва и до днес в някои страни. Това е класическата форма на дрехи в много азиатски или африкански общества, например.
През Средновековието мъжката препаска вече се заменя с бельо под формата на панталон, привързан на кръста и на прасеца. През 15-ти век този тип бельо започва да става все по-пъстро и не винаги носено под други дрехи. Жените по това време носели ризи под облеклото си.
През 13-ти век бельото вече се превръща във важна част от облеклото на хората, тъй като целта му била да предпазва кожата или да оформя силуета. Разнообразието било голямо, както при мъжете, така и при жените. Като горна част на бельото по това време и мъжете, и жените носели плътно прилепнали ризи.
През 16-ти век в женския гардероб вече се появил и корсетът, а през 1700-тната година навлизат жартиерите.
През 18-ти век памучното бельо започва да става все по-достъпно благодарение на изобретената по това време предачна машина. Тогава за пръв път хората започнали да купуват бельо в магазини, вместо да го правят в домашни условия.
Част от женското бельо по това време са фустите, чрез които се постигала модерната тогава форма на звънец. По-късно за тази цел започват да служат кринолините и обръчите.
През 19 век хората често носели дълги кюлоти, обхващащи целия крак. Това са така наречените наполеонки. Малко по-късно крачолите им започват да се скъсяват и достигат до средата на прасеца.
Друга често срещана дреха от края на 19-ти век за мъже, жени и деца е гащеризонът. Търговски, този тип бельо е патентовано през 1868 г. и представлява панталон с предно закопчаване, което обхваща и раменете, като понякога има и ръкави, обхващащи и китките. Гащеризонът е предшественик на Long John’s, , състоящ се от дълъг ръкав и дълги панталони, вероятно кръстен на американския боксьор Джон Л. Съливан, който носи подобна дреха на ринга.
В началото на 20-ти век модната индустрия процъфтява, също и тази на бельото. Масовото производство и ожесточената конкуренция водят до голямо разнообразие в моделите.
Междувременно настъпва и краят на ерата на някогашния корсет, който започва да се изработва от все по-меки материали, а после се появява и сутиена. През 1913 г. в Ню Йорк Мери Фелпс Джейкъб променя модата на жените завинаги, като създава първият сутиен от обвързването на две носни кърпички, заедно с панделка. Тя започва да прави сутиени за нейното семейство и приятели, а новината на дрехата скоро се разпространява от уста на уста. До 1914 г. Джейкъб патентова своя дизайн и започва предлагането му на пазара в САЩ. Другият основен фактор за смъртта на корсета е фактът, че металът в световен мащаб е бил в недостиг по време на Първата световна война.
В неизменна част от бельото на жените се превръща и жартиерът, който е създаден, за да държи чорапите, които също много нашумяват през този период.
Мъжкото бельо също е във възход. Пример за това е бельото, което се създава по онова време от вече фалиралата фирма Bossier Parish. То представлява тясно мъжко бельо, което прилича на съвременните боксерки.
Съвременното бельо за мъже обаче до голяма степен е измислено едва през 30-те години на 20-ти век, когато в Чикаго са създадени слиповете. Те се оказват толкова популярни, че само в рамките на три месеца са продадени над 30 000 чифта. През 1938 г. слиповете са въведени във Великобритания и продажбите им достигат до 3 000 на седмица. Отново в това десетилетие, на пазара се появяват и днешните боксерки, кръстени на приликата им със спортните панталонки за бокс.
Междувременно жените се връщат към корсета, който сега е значително променен. Той стяга само талията, като обхваща и бюста като сутиен и позволява носенето на рокля без презрамки.
През 50-те години на 20-ти век започва и производството на цветно бельо и докато преди показването на долните дрехи се е считали за просташко, то по това време започва да става модно. Производителите пък започват да експериментират с различни материи, цветове и модели. Появяват се и дамските бикини, кръстени на тихоокеански остров, както и повдигащите сутиени.
През 1959 г. своя дебют правят и чорапогащите, изобретени от Глен Рейвън Милс. Две десетилетия по-късно производителите все повече започват да обръщат внимание на сексапила в моделите и рекламите на бельото, понякога дори за сметка на удобството и здравината.
80-те и 90-те носят своята безспорна новост в женското бельо. Това са така наречените прашки, стринг или танга. Докато в началото са били носени само от еротичните танцьорки в Бразилия, днес са известни и носени по цял свят от жени, а дори и от мъже.
Източници:
http://www.amazing-planet.net/history-of-underwear.php, http://www.localhistories.org/underwear.html, http://www.internationaljock.com/history-of-underwear.html
Снимки:
1. Египетска препаска
http://www.modthesims.info/download.php?t=163398
2. Бельото на мъжете през Средновековието
www.larp.com/midgard/braies.htm
3. Корсет и жартиери
http://fashionsupreme.co.uk/images/products/2000/2382-0.jpg