Мъжът в униформа е магнит за почти всяка жена. Носенето на униформа пък е едно от осъществените или не желания на почти всеки мъж. Всъщност това не е нещо ново за никой от нас. Всички знаем какво предизвиква видът на униформата в съзнанието ни.
Униформата е отличителен знак. Тя отделя група хора от всички останали и ги поставя над тях. И тази група е силна – армия, флот, полиция, пожарна. От тук следва, че униформата е символ и на силата и смелостта. А всички харесват силните.
Униформата не е просто магнит, а доста атрактивен начин за привличане на внимание и безспорно ни кара да забележим този, който я носи. Това е характерно дори за фауната – животните притежават специфична окраска, по която се различават от останалите.
Още от древни времена униформата е знак за принадлежност. Най-често обаче тя се се свързва с войната и облеклото, което носели воюващите.
През ранното Средновековие от отрядите на галите се изисквало да носят еднакви оръжия, но не и облекло. Въоръжението от ковано желязо все повече се уеднаквявало и затова се появили някои отличителни знаци – кръстове и военни украшения, които позволявали разпознаването на различните части. Още нещо оприличавало галите – шлемът, който бил изработен от глави на диви животни с отворена паст, криле на орли, рога на бикове. Това, разбира се, дори и не наподобявало униформа, но определено ги отличвало.
Войниците от гвардията на императорския, а след това и на кралския двор, пък обличали нещо, вече наподобяващо униформа. Носели шлем с птица, предвестник на шлема от Ренесанса, и широка черна мантия, носител на пурпурния имперски цвят. Войниците на Карл Велики, които отивали да се бият на Апенинския полуостров с краля на лангобардите, били екипирани с къс меч, копие и кръгъл щит.
Когато конницата става неоспоримата кралица на бойното поле и бронята от ковано желязо се въвежда масово, възниква необходимост от знаци, които да отличават различните армии. , През XIV век английските воини окачвали върху белите си туники червени кръстове, различавани отдалече.
За появата на първите униформи вече свидетелстват двуцветната връхна военна дреха на доброволните части и на отрядите на наемните стрелци с лъкове. По време на формирането на бойните отряди през 15 век, Шарл VII заповядва всеки войник да носи мундир, извезан с цветовете на ливреята на своя капитан. Цветовете на шотландската гвардия се явявали в зелено-бяло-розов мундир. Стрелците на Шарл Дръзкия носели на гърдите си кръста на Свети Андрей, а Луи XI заповядва връхната дреха, заместила мундира, да има определена кройка и размери.
Заради усъвършенстването на металните оръжия, лъковете и арбалетите, рицарите от Стогодишната война трябвало да подобрят защитните си атрибути и така на бял свят се появява подшлемника с подвижна решетка.
В Аусбург най-прочут майстор бил Колман, който нямал равен на себе си при полирането и изработване на изящните елементи на разкошните си ризници. В Нюрнберг репутацията на Грюневалд се равнявала с тази на споменатите майстори. Броните на рицарите, участващи в двубоите с копия върху коне по време на турнирите, били известни с ненадминатия си лукс.
До 1810 година роля в промяната на униформите играе и Наполеоновата войска. Променя се долната част на палтото, която се разделя и остава едноцветна. Често на цвят е синя. През зимата куртката е била сива, докато през лятото – бяла.
През 19-ти век революционните войни довеждат до многобройни промени в униформите. Облеклото на войниците било опростено и направено възможно най-удобно. Въвеждат се синият фрак и високите гамаши.
Към униформата се прибавят жилетка с ръкави и панталон от трико, сив шинел и шапка.
В леката пехота са въведени правите ревери на мястото на старите заострени ревери. Униформите на маршалите, генералите и полковниците, адютантите и висшите офицери са украсени с пера, златни и сребърни акселбанти и бродерии.
Днес униформите са станали още по-разнообразни и определено отличаващи се. И, разбира се, не на последно място, самите униформи са красиви. Не само като дизайн и кройка, които правят мъжа да изглежда строен, стегнат и мъжествен , но и като материя, която често e от най-качествените.
Снимки:
1. През ранното Средновековие от отрядите на галите се изисквало да носят еднакви оръжия, но не и облекло.
Фото: www.gutenberg.org
2. Отличителният бадж на стрелците на Чарлз Дръзкия.
Фото: www.medieval-arts.co.uk
3. Репродукция на броня, изработена от великия майстор Колман.
Фото: www.metmuseum.org
4. Шлемът на император Шарл V, изработен от Колман.
Фото: www.nga.gov
5. Руска военна униформа от XIX век.
Фото: lovelystamps.ru