За 93-та поредна година наградите “Пулицър” отидоха при своите нови притежатели. Тазгодишните носители на високия приз бяха обявени по традиция в Колумбийския университет в Ню Йорк.
Безспорен фаворит за 2009-та година беше вестник "Ню Йорк таймс", който грабна пет от наградите. Той бе отличен в няколко категории: горещи новини за отразяването на секс скандала, довел до оставката на губернатора на щата Ню Йорк Елиът Спицър; международна политика с отразяването на действията на американските военни в Афганистан и Пакистан в опасни условия; разследваща журналистика за публикации за американски генерали от резерва, работили като медийни анализатори, както и в категориите художествена фотография и критика.
Най- големият конкурент на изданието – "Вашингтон Пост", който през 2008 г. получи девет награди "Пулицър", тази година завоюва само една. Призът отиде при тъмнокожия политически анализатор и колумнист Юджин Робинсън, който не крие антипатията си към Джордж Буш.
" Уолстрийт джърнъл", един от най-престижните всекидневници, не спечели награда тази година. Изданието не е получавало "Пулицър" от 2007-ма година, а статистиката сочи, че през предишните десет години вестникът е печелил наградата осем пъти.
Вестник "Лас Вегас сън" беше удостоен с престижната журналистическа награда в категорията “Публикации в служба на обществото” за отразяването на високата смъртност сред строителните работници в Лас Вегас.
Като лауреат за най-добра редакционна карикатура бе отличен вестник "Сан Диего юниън трибюн".
Журналистите от "Детройт фрий прес" грабнаха "Пулицър" за упоритостта, с която разследваха кмета на Детройт, в резултат на което се стигна до оставка на двама административни служители, съд и затвор.
" Сейнт Питърсбърг таймс" пък се зарадва на два приза, а „Маями Хералд” бе отличен с една награда, за извънредни новини и фотография.
Тазгодишното 93-то издание на престижните награди "Пулицър" бе първото, в което равноправно бяха допуснати и изцяло интернет издания, които можеха да се състезават във всички категории.
Въпреки всепризнатото растящото влияние на онлайн журналистиката, нито една онлайн медия не получи награда, а единствено сайтът Рolitico.com беше сред финалистите в категория "Редакционна карикатура".
Традиционно лауреати бяха отличени и тази година в категориите “Драма” –Лин Нотейдж , “Музика” – Стив Райх , “Поезия” – „Сянката на Сириус”, “Белетристика” – Елизабет Страут, “История” – Анет Гордън, “Биография” – Джон Мийчъм, “Общи съобщения” – Дъглас Блекмън. Показателно е, че сред присъдените отличия няма такива за икономика или за финансовата криза.
Наградите "Пулицър" са учредени от издателя Джоузеф Пулицър, който умира през 1911 г. Той оставя пари в Колумбийския университет след смъртта си, като част от наследството му е използвано, за да откриването на факултета по журналистика през 1912 г. Престижните отличия са раздадени за първи път на 4и юни 1917 г. Комитетът за отличията се състои от 18 експерти. Награди се присъждат всяка година в двадесет и една категории.
Любопитно е, че за присъждане на награда “Пулицър” не разглеждат всички материали в медиите, а само тези, които са платили 50 долара такса за участие.
Сред личностите, отличени с наградата “Пулицър”, са президентът Джон Ф. Кенеди, Маргарет Мичъл, Ърнест Хемингуей, Харпър Лий, Уилям Фокнър, Тони Морисън за белетристика, Робърт Фрост за поезия, Роджър Еберт за критика, както и Тенеси Уилямс. Много са и лауреатите, получавали наградата повече от един път.
Носителите на наградата получават по 10 000 долара и сертификат, с изключение на наградата за публикации в служба на обществото, която носи на лауреата златен медал. През 1918 г., една година след първата церемония по връчването на наградите, медалът е проектиран от френския скулптор Даниел Честър и неговия сътрудник Хенри Лекеман. На едната му страна е изобразен Бенджамин Франклин, а другата показва печатар, около който са гравирани думите: "За повечето безкористни, обществени услуги, извършвани от американски вестници през годината …."
Името на отличената медия е отбелязано от страната, на която е изобразен Франклин. Годината на наградата е от другата страна. Медалът всъщност не е златен, а е изработен от сребро с 24-каратово златно покритие.
Източници: www.pulitzer.org, www.mеdiapool.bg, www.dw-world.de/dw, www.wickipedia.org
Снимки:
1. Джоузеф Пулицър.
2. Медалът “Пулицър”.
Фото: www.authentichistory.com