За повечето хора гоблените са скучно и досадно занимание, което като че ли отреждаме на по-възрастните хора и го считаме за неадекватно в забързания ни живот. Рядкост са жените, които се отдават на бродирането, за да украсят дома си, или за продан.
Тъкането на всеки гоблен изисква талант, търпение и сръчност. Майсторите на ръкоделието често черпят вдъхновение от възможността да претворят красотата на заобикалящия ни свят и да го пренесат в домовете си.
Създаването на “ картини ” от конци е изкуство с дълбоки корени. Следи от тях могат да се намерят още в Древен Египет. Първоначално гоблените са възникнали като ръчно тъкани килими за стена, където най-често са били изобразявани хора или животни. В гробниците на по-заможните изтъканите орнаменти са били най-често срещаните дарове. По-късно те са служили за украса на църкви, замъци и административни сгради. Постепенно започват да се използват златни нишки при тъкането на гоблените, което увеличава тяхната стойност. Малко от тях обаче са оцелели до наши дни. Това се дължи, от една страна, на използвания материал – вълна, която лесно бива унищожавана от молците, и от друга – на честите разрушителни войни от този период.
През XVIII век гобленът започва да навлиза и в домовете на по-обикновените хората. Образец на подражание са старите майстори от минали векове, както и мотивите, които са останали от запазените стенни килими. Шиещият гоблени с основание може да се гордее, че е отдал свободното си време на едно наистина "кралско" удоволствие, в което е вложил настроението, таланта и част от себе си. Важни исторически събития, портрети, пейзажи и цветя са основните теми във всеки един гоблен.
„Шиенето” на картини успокоява, вглъбява и дава творческо поле за изява на всеки, който прояви интерес към това занимание. Гобленът наистина не е сред популярните изкуства на нашето съвремие, но в него се запазват топлината, духът и енергията на създателя му. Така както всички останали произведения на изкуството, гоблените имат висока художествена стойност, която не се загубва с годините.
Снимки:
1. Гобленът придава красота и изящество във всеки дом
2. Природен пейзаж
3. Библейска сцена, претворена в гоблен
4. Гоблен с флорални мотиви
Фото: http://images24.snimka.bg
Източник: gobleni.freebg.eu