Савина Ангелова
Стилна, фатална и непокътната от времето – малката черна рокля. Днес я има в гардероба на всяка жена, на почти всяко официално събитие и дори в ежедневието. Тя е безспорен символ на елегантност и свобода, и отговаря на всеки вкус. Но малката черна рокля е извървяла дълъг път през одобрението и отричането. Тя става много актуална за определен период през почти всяко десетилетие.
Нека се върнем назад във времето. Годината е 1926, дизайнерът- Коко Шанел, а творението – малката черна рокля. На страниците на американския „Вог” Шанел публикува къса, семпла черна рокля.
Преди 1920 година черният цвят е цветът на траура и се смятало за непристойно носенето на дрехи с този цвят извън тези обстоятелства. Постепенно обаче жените, животът им и модата започнали да се променят. Светът на дамите ставал все по-забързан, косите все по-къси, а дрехите им показвали малко повече от раменете, гърба и краката. Жените ставали все по- еманципирани, а Коко Шанел е била съвременен моден дизайнер. Така тя решила, че времето вече е готово за появата на един съвсем нов "силует", а именно този на малката черна рокля.
Според Шанел модата трябва да е олицетворение на комфорт и изисканост и в тази комбинация тя се счита за революционер. Не случайно и самата малка черна рокля е със съвсем опростен силует, неутрален цвят и същевременно достъпна за жените от всички социални класи. Още тогава „Вог” определя роклята като "нещо обединяващо вкуса на всички жени."
През 20-те години Коко Шанел е първата, която поставя името си в историята на дизайна на женските дрехи. В действителност проектите на Шанел често се считат за олицетворение на стила на 20-те години, защото нейната работа е толкова свежа, модерна и новаторска.
До края на 1920 година Шанел триумфира. Тя е първият дизайнер, който разбира най-добре промяната в модата и в дрехите, които жените носят ежедневно. Творението й получава множество както отрицателни, така и положителни отзиви, но става една от безспорните класики в женския гардероб.
Както всичко останало и малката черна рокля също била повлияна от Втората световна война. Според много експерти обаче тя е станала популярна именно заради недостига на плат, който бил използван за униформи на войниците. В крайна сметка обаче малката черна рокля е тази, която през този период дава на жените много свобода и стил.
По времето на Голямата депресия малката черна рокля остава много популярна поради своята икономичност, елегантност и достъпна цена. За нейната популярност допринесъл и Холивуд. Режисьорите използвали черни рокли за снимките на филми, тъй като цветът изпъквал на екрана.
През 40-те и 50-те години тенденцията става все по-популярна заради своята елегантност и стил. Но консервативността на следвоенния период допринесъл до известна степен за увеличаване дължината на роклята, както и за символ на опасната фатална жена. Отново Холивуд спомогнал за това. Фаталните жени носели малка черна рокля, докато домакините били обличани в по-консервативни тоалети.
Творението на Шанел добива още по-голяма популярност благодарение на създаването на синтетичните влакна, които през 40-те и 50-те години правят малката черна рокля по-достъпна.
Жените и дизайнерите стават все по-смели спрямо роклята на Шанел. Така през 1960-те се появява и черната рокля, проектирана от Юбер дьо Живанши и носена от актрисата Одри Хепбърн във филма "Закуска в Тифани " .Тя от своя страна популяризира носенето на малка черна рокля с перли, което се превръща в тенденция през 60-те години на XX век.
Постепенно времето само започва да моделира силуета на роклята. През годините тя е тясна или с широки рамене, различни дължини и обеми.
През 90-те години малката черна рокля започва да се комбинира и в съответствие с най-различни стилове – с ботуши или сандали, а самата рокля остава с проста кройка и материя.
Днес малката черна рокля е класика и едно от най-ценните „бижута” за нежната половина на света. Непреходна във времето , достъпна и елегантна, тя е безценният подарък на Коко Шанел за модата и за жените.
Снимки:
1. – 8. Вариации на малката черна рокля
Източници: http://www.fashionschools.org , www.articlesnatch.com
Фото: http://4.bp.blogspot.com,