Само един ден в годината, но най-женският – 8-ми март. Какво е коствало на жените, за да извоюват своя ден? Международният ден на жената е приказка на обикновените жени като създатели на историята, която се корени във вековната борба на жените за участие в обществото на равни начала с мъжете. „Войната“ по женски започва с редица протести за подобряване условията на труд в началото на 20-ти век в следствие на бурната индустриализация и икономическа експанзия. На 8 март 1857 г. в Ню Йорк на протест излизат и жените работнички от шивашки и текстилни предприятия. Наричат го „маршът на празните тенджери“, а на протест излизат над 20 000 жени, за да изискат по-добри условия на труд и да защитят правото си на гласуване. Протестът обаче се оказва неуспешен, защото жените са атакувани и разпръснати от полицията. Те обаче не се отказват и две години по-късно на същия ден създават своя първи работнически синдикат.
Според други теории мотивът на празника 8-ми март е свързан с комунистическата идеология и се отбелязва като празник за пръв път на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.
Година по-късно, на 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените социалистки. Германската социалистка Клара Цеткин предлага всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност с цел да се мобилизират широките женски трудови маси в борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота. Цеткин казала, че целта на този празник е борбата на жените за техните права. И предложението се приело с единодушно одобрение на конференцията от над 100 жени от 17 страни. Така 8-ми март става Международен ден на жената.
В резултат на решението взето в Копенхаген, Международният ден на жената се чества за първи път на 19 март в Австрия, Дания, Германия и Швейцария. В допълнение към правото да гласуват и да заемат обществени длъжности, жените поискали и право на работа, професионално обучение и да се сложи край на дискриминацията на работното място.
Русия почита празника 8-март за първи път след революцията. Масови протести има и там. Една от най-големите искри на Руската революция е масовата стачка през 1917 г. на руските работнички в текстилни фирми. Китайските жени започват да празнуват през 1924 г. след паралелното движение на силни жени в Китайската комунистическа партия.
Празникът имал голямо влияние върху културата и социалния живот в много страни по света. В западните страни обаче популярността му е променлива през годините. Най-силното му възраждане е през 60-те години, когато е бумът на феминистките движения за правата на жените.
В България Осми март се чества публично през 1915 г. След 1944 година денят се отбелязва в предприятия и заводи, като на 8-ми март се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот.
През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените и за мир. Основната му цел е да се насочи общественото внимание към проблемите на жените по света.
Днес осми март е денят на дамата и майката, или просто един ден в който можем да изразим уважението си към жените.
Снимки:
1. Клара Цеткин
Фото: www.biografiasyvidas.com
2. – 3. Знак и феминистки лозунг на протестиращите жени
Фото: http://www.tumblr.com
4. Протест на жени за права и против дискриминация на работното място.
Фото: www.gozamos.com
5. – 10. Днес на 8-ми март изразява признателността към майката и уважението си към женската сила и красота.
Фото: 5. http://www.timeanddate.com
6. http://atchat.free.fr
7. http://chinaflowers.net
8. http://www.venusbuzz.com
9. http://www.findingdulcinea.com
10. http://www.123rf.com
Източници:
http://www.un.org, http://www.un.org