Зима е, а студеният, мек и бял сняг ни кара примамливо да го докоснем с ръце. За да може това да се случи обаче има само едно единствено защитно средство от студа на бялата магия на зимата. Ръкавиците – топлата и уютна защита за човешките ръце съществува почти откакто на света има хора и… зима. Първоначално, разбира се, ръкавиците имали предназначение и вид малко по- различни от днешните.
Тяхното минало започва още от праисторически времена, а именно – времето на първобитните хора, които обитавали пещерите. За защита на ръцете и краката те носели торбички, обхващащи и предмишницата, като по този начин се предпазвали от тръни и бодли. Първоначално ръкавиците се изработвали от еленова или овча кожа.
Историята показва, че ръкавиците са били използвани и в Древен Египет. Те са били направени под формата на торбички, без дупки за пръстите на ръцете. По това време обаче и египтяните, и римляните използвали ръкавиците главно за предпазване на ръцете и по време на хранене.
За съществуването на ръкавиците в древността свидетелсват някои преводи на Омир, където Одисей е описан с ръкавици докато се разхожда в градината си, за да избегне по този начин къпините. Херодот, в "История на Херодот”, разказва как кралят на Спарта е уличен с помощта на ръкавица, пълна със сребро, която е получил като подкуп.
Постепенно ръкавиците придобиват своя нов дизайн, който бил и по- удобен. Те се сдобиват с пръсти, като така предоставят и повече сръчност и лекота на движението.
Носенето на ръкавици, различни от тези за функционални и защитни цели, започва през XI век , когато те се превръщат в символ на класа, изтънченост и високо социално положение.
По времето на рицарите ръкавицата става значим знак, заради обичая да се хвърля в краката на противника, когато той се кани на някакво предизвикателство или дуел. Ако ръкавицита обаче удари в лицето, този срам се отмивал само с кръв. Хвърлянето на ръкавица остава неразделна част от английското право в продължение на почти 800 години.
През XII век ръкавиците стават неизменна част от модните дрехи. По време на царуването на кралица Елизабет I, всяка добре облечена жена се е появявала в обществото с тях. Кралицата дори притежавала повече от 2000 чифта, които имали свой специален гардероб. В действителност ръкавиците вече били толкова популярни, че дори били давани като спомени за сватбари във Великобритания – една традиция, която продължава и до деветнадесети век.
Постепенно ръкавиците стават все по-достъпни за обикновените хора и популярността им нараства.
През XVI и XVII век ръкавиците са екстравагантно украсени. Направени са от ярешка кожа, лен, естествена коприна или дантела. Често жените носели и бродирани или ароматизирани ръкавици. През XVII век знатните дами притежавали в гардероба си повече от 15 вида ръкавици, а по вида и качеството на този аксесоар се съдело за благосъстоянието на притежателките им.
След XVII век обаче, акцентът е поставен върху изчистения вид и ръкавиците стават по-малко декоративни.
Френската революция носи със себе си и революция в модела на ръкавиците. Новият модел обхваща китката и е без пръсти или само с един пръст. Цветовете са бели и пастелени.
Жените носят ръкавици през цялото време, като исторически се променят само дължината и дизайнът. От гардероба на представителите на силния пол този аксесоар понякога изчезва. От началото на 19-ти век ръкавиците се връщат в облеклото на мъжете. Мъжките ръкавици са изчистени и без декоративни елементи, ценни със своя стил и качество на материала.
По това време те са задължителен аксесоар и за всяка дама, уважаваща себе си. Незаменими са за вечеря, за опера и театър.
Търсенето на ръкавици постепенно нараства и през 1807 англичанинът Джеймс Зима изобретява машина за шиене кожени или гумени ръкавици. В началото на XIX век най-модерните ръкавици са изработени от козя кожа.
В края на XIX и началото на XX век дамите вече носят ръкавици от плат. През XIX век вече съществува пълен спектър от стилове и варианти – ръкавици с един пръст, дълги и къси кожени ръкавици, ръкавици направени от кожа от китката надолу и от дантела от китката нагоре. Шият се също така и аксесоари от памук, тюл, закопчават се с миниатюрни копченца на китките.
Популярност ръкавиците придобиват и в средата на XX век, когато се носят от актриси като Сара Бернар, Одри Хепбърн и Мерилин Монро.
През 50-те години на XX век обаче постепенно ръкавиците се превръщат в аксесоар, който се използва само при необходимост, с изключение на дългите ръкавици към вечерното облекло. Носят се само в студено време и престават да бъдат символ на високо социално положение и богатство.
През XX и XXI век ръкавиците все още продължават да вдъхновяват дизайнерите в новите им колекции. Почти няма ревю, в което да няма ръкавици, които внасят различна гледна точка за този аксесоар.
Съвременната мода на ръкавиците се обогатява с нови и интересни дизайнерски решения. Има ги дългите над лакътя ръкавици, самоуверени и стилни са моделите без палци, а изобилието на материали и цветове само допълва пъстрата палитра на този така необходим аксесоар през зимния сезон.
Изолация от студ, защита от драскотини, инициатива за дуели, мода, ръкавиците продължават да бъдат част от живота ни и може би тепърва ще търпят още разлчини трансформации.
Източници:
1. www.planeta-zontov.ru
2. www.public-republic.com
3. www.familyforest.info
4. en.wikipedia.org
5. www.articlealley.com
6. www.marthastewartweddings.com
7. www.luxemag.org
8. www.gloveassociation.org
9. www.gloveassociation.org
Снимки:
1.Минойски младежи – най-ранната документирана употреба на ръкавици.
Фото: en.wikipedia.org
2.Ръкавици от началото на 17-ти век, Англия. Много са само декоративни, за да се покаже богатството и състоянието на техния собственик.
Фото: en.wikipedia.org
3. – 4. Ръкавиците на кралица Елизабет I.
Фото: lovelyoldtree.files.wordpress.com и www.corbisimages.com
5. Мерилин Монро.
Фото: mentalfloss.cachefly.net
6. Ръкавиците на Роуз от „Титаник”.
Фото: mymoviebanners.com
7. Майкъл Джексън с прочутата си диамантена ръкавица.
Фото: img2.timeinc.net