След успешното кандидатстване по програмата за студентска мобилност „Еразъм”, Лиляна Петкова – студентка 3-ти курс в Националната художествена академия (НХА), специалност “Мода”, прекарва един семестър в “Кралския уелски колеж за музика и драма” (“Royal Welsh College of Music and Drama”) в Кардиф – Великобритания.
Там заедно с нейната колежка Николета Найденова, която също е от НХА, работят по амбициозен сценографски проект – куклено представление, посветено на индуската митология. Името на куклената пиеса е „Легенда за златните лебеди “ – вълшебна приказка, отвеждаща ни в далечна Индия, където всичко е възможно и свързано в неделимо цяло: богове, хора, животни, земя, рай. Историята на богато образния сюжет разказва за проклятието над млада влюбена двойка и двама братя, които след множество изпитания се прераждат в златни лебеди, а влюбените – в цар и царица.
Лиляна Петкова определя работата с великобританските си състуденти сценографи като “вълнуващо изживяване”. Кралският колеж притежава добър инвентар и богата материална база, които са изцяло на разположение на студентите и насърчават техните творчески виждания. При подготовката на всички постановки те използват професионалната помощ и консултация на различни специалисти, работещи или гостуващи на учебното заведение – сценографи, костюмографи, режисьори, сценаристи, инженери. Куклената пиеса е най-амбициозният проект на първокурсниците, затова тя се провежда през третия семестър. Студентите са разделени на 5 групи от по 4 -5 човека и за всяка група отговаря определен лидер от втори курс. Тъй като специалността на Лилия е “Моден дизайн”, тя е разпределена в групата, която се занимава с костюмите на актьорите – царя, царицата, разказвача, куклите-прототипи на героите, също така и изработването на сета на двореца и златните лебеди. Тя изработва тоалета на царицата, както и част от малките кукли, съответстващи на реалните герои в пиесата. Заниманията по проекта са интензивни с натоварен шестдневен график поради значимостта и сериозността на проекта. Самият цикъл на изпълнение на куклената пиеса се дели на три етапа. Първият е с интродуктивен характер и представлява детайлно проучване на пиесата: студентите се запознават със сценария и изграждат представата си за героите и обстановката чрез задълбочено изследване по темата. Те събират информация от интернет, от библиотеката на колежа, разглеждат различни албуми с индийски мотиви и снимков материал, правят оглед на мястото, където ще се играе представлението (пиесата се разиграва в “Музея на уелския живот” – “Свети Фагънс”). Вторият етап обхваща самото изработване: куклите, екстериорните декорации на музея, костюмите на героите. Toй отнема най-много време, защото представлява “осъществяване в материал” на цялата пиеса – подготовка на макетите на сцените, самите кукли (животни, хора, насекоми), костюмите, декора. Работи се с много различни материали – дърво, метал, пластмаса, лепила, текстил и др. По този начин се създадат функционални, креативни и естетически конструкции на куклите, които да впечатлят публиката, но и да са издържливи (някои от тях са високи по няколко метра). Третият етап представлява самото представяне на постановката – студентите стават кукловоди и актьори. Това е и най–атрактивната част за младите дизайнери, тъй като ги провокира да се превъплътят в героите от пиесата и да вдъхнат живот на куклите, които са създали.
Резузлтатът е очевиден за всички: пиесата с нетипичен сюжет, поднесена с много артистизъм и чувство за хумор пред публиката, харесана от малки и големи, се превръща в незабравим спомен и безценен опит за младите творци.
Снимки:
1. Младата дизайнерка – Лиляна Петкова.
2. Първи етап – проучване на темата.
3. Систематизиране и подбор на снимков материал.
4. – 5. Първи стъпки в кукловодството.
6. – 8. Втори етап – работен процес.
9. Изработване на декор.
10. – 11. Трети етап – репетиция с кукли.
12. – 14. Различни кукли.
15. Макет на лебед.
16. Интерпретация на бог Шива.
17. Моменти от репетицията.
18. Макет на тигър.
Фото:
© Личен архив на Лиляна Петкова
Повече снимков материал можете да намерите на следните адреси:
www.remotegoat.co.uk
kirstensphotos.mediaobjects.co.uk