Мелинда Френч Гейтс може би е една от най-амбициозните жени на планетата – просто защото може да си го позволи. Амбициите й са солидно подплатени с милиардите долари, които притежават заедно със съпруга си. Наистина, тя винаги е била по-известна като съпругата на Бил Гейтс, но това е само “титла”, на която никога не е разчитала.
Мелинда Гейтс е родена на 15 август 1964 г. в Далас, Тексас. Завършва католическо училище, след което получава бакалавърска степен по компютърни науки и икономика в престижния “Дюк Юнивърсити”.
През 1987 г. започва работа в младата, прохождаща компания “Майкрософт”, където се запознава с Бил Гейтс. Мелинда оставя своята следа в компанията – тя разработва такива проекти като “Енкарта” и “Експедиа”. “Обичах работата си. Но когато седем години по-късно се омъжих за шефа и родих първото ни дете, се отказах. Дори самият Бил не можеше да повярва. Каза ми: “Какво правиш, та ти обичаш работата си!”. Аз му отговорих следното: Бил, не може и двамата да работим толкова много и да се преструваме, че това е семейство”, споделя Мелинда.
Четири години по-късно обаче двамата съпрузи основават своята фондация която, със своите авоари в размер на $ 35 млн., е не само най-голямата, но и най-ефективната в световен мащаб. “Отново съм работеща майка – занимавам се с благотворителност, но имам време и за моите собствени деца”, допълва Мелинда Гейтс. Тя и Бил Гейтс са известни като едни от най-големите филантрописти. “Опитваме се да решим проблема с глада в световен мащаб. Създадохме нашата фондация с мисълта, че всички хора имат еднакво право за добър живот. Децата в САЩ имат същите права както и децата в Замбия”, заявава г-жа Гейтс. Световната общност отчита заслугите на двамата съпрузи и през 2005 г. те, заедно с Боно от “Ю ту” са обявени от сп. “Тайм” за личности на годината. През 2008 г. Мелинда Гейтс е класирана под номер 40 в листата за 100-те най-влиятелни жени.
На 12 юни т.г. Бил и Мелинда Гейтс получават почетни степени т университета в Кеймбридж. През 2000 г. те даряват $210 млн. на “Гейтс Кеймбридж тръст”, който финансира завършили студенти извън Великобритания да учат в университета.
Фото: www.iconocast.com, www.library.okstate.edu, wilsonfu.wordpress.com, images.businessweek.com, dallasobserver.com, www.allthingsbeautiful.com