На 25 април в галерия „Юзина” художникът Свилен Стефанов представи изложбата си „Живопис”. Тя бе официално открита от проф. Любомир Стойков и Десислава Монева – арт директор на галерията, която е и куратор на изложбата. Картините ще бъдат изложени в пространството на „Юзина” до 15 май.
Ето какво сподели Десислава Монева за „Живопис”: „Сега, в новата изложба, наречена просто “Живопис”, която професорът, роден през 1966 г. подреди в галерия “Юзина”, няма особена провокативност по собствените му думи. Той представя последните си платна и подготвителните рисунки, акварели и ескизи към тях, рисувани през изминалите две години. “Всички картини са различни”, казва професорът. Работното заглавие на изложбата било “Арогантна живопис”, но арогантността отпаднала и останала само живописта“.
Творенията на автора преминават през опита на концептуализма и днес неговият израз е концептуално-ироничен, изразявайки се предимно със средствата на живопистта. Неестетизирана, привидно груба повърхност, индустриални устойчиви материали при концептуална несъвместимост с и на живописния образ – тази изложба не разкрива обичайното разбиране за живопис.
Използвайки символичната образност много по-често, отколкото пряката репрезентация в изображения и форми, работите му са неуловими и често променящи основния фокус. „Живопис” оформя границите на един цикъл, който авторът завършва като творчески процес сочещ, макар и не директно, една реалност на социално-политически обективности на епоха и време – на нашето време. В живописните платна е уловим интересен контраст между границите на конкретната реалност и ума, и чувството за привидна свобода. Летящи кръстове, трансформиращи се в летящи самолети внушават някак иронично чувство за предопределеност и движение, но и несъгласие с цяла една декада от време. Представен и развит е цикълът със стряскащото заглавие “Вълци влачат труп”, който би могъл да бъде отнесен към съзерцаването и аналитичната посока на конкретната декада от време.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
СВИЛЕН СТЕФАНОВ (1966, София). Работи в областта на живописта. Професор в НХА по история на изкуството на ХХ в. Доктор на изкуствознанието. Критик и куратор. Главен редактор на сп. „Изкуство и критика”. Свилен Стефанов е един от основните представители и идеолози на създадената през 1994 г. софийска група XXL. Този пределно популярен сред широката културна общественост, ценителите и колекционерите кръг от автори, се свързва със съществувалата между 1996 и 2003 г. едноименна софийска галерия, без чиято често скандална роля не бихме могли да си представим българското изкуство днес. В наши дни някогашните културни терористи с марка XXL са прочути не само в България, но и по света.
За последните 20 години изкуството на Свилен Стефанов е до голяма степен изследване на промяната, загубата и трансформацията на паметта като реалистична обективност на средата, в която той живее и твори. Голяма част от работите му могат да бъдат разделени в отделни групи или серия с повтарящи се мотиви от създаването на картината до нейното финално оформяне. Личността на Свилен Стефанов лидира като комбинация от анархистична демонстрация на пренебрежение към всякакви „утвърдени стойности”, което оформя до голяма степен авторовия концепт. От друга страна 90 -те години на 20 век през погледа на съвременния анализатор са фокус на множество теоретични трудове, дисертации и книги, които показват Свилен Стефанов в светлината на един от най-младите професори в НХА и обективен изследовател на съвременното изкуство у нас от драматичния период на прехода. Той е едновременно историк на изкуството и художник, преминал през опита на работата с различни материи – от живопис, инсталация, фотография и пърформанс, през саунд експерименти, до писане на оперативна критика и книги, интерпретиращи историята на най-новото българско изкуство.
Снимки:
- Проф. Любомир Стойков, художникът Свилен Стефанов и Десислава Монева – арт директор на галерия „Юзина” (от ляво на дясно).
- – 3. Художникът Свилен Стефанов
- Гостите на изложба „Живопис” в пространството на галерия „Юзина”.
- – 6. Творби на Свилен Стефанов от изложбата „Живопис”.
Фото: Иван Кюранов