Според християнската традиция на Възкресение (Великден) се чества връщането на Исус Христос към живота, възкресението Му на третия ден след разпването Му на кръст и погребението Му. Това е и най-големият и почитан пролетен християнски празник, отбелязващ пробуждането на природата за нов живот и победата на пролетта над зимата. Уморени от ежедневието, повечето хора виждат в празника шанс да си починат и да си доставят удоволствие чрез любимите на всички поколения традиции. Сега обаче е и най-подходящото време да се замислим, да се вгледаме в себе си и постъпките си, да простим и да поискаме прошка, да си дадем сметка за важността на непредходното, а именно човешките християнски ценности. И докато и тази година спазваме основните, все още непогубени от забързаното ни ежедневие традиции и обичаи, прозрем какво всъщност стои зад тях и какво честваме на Великден.
Подготовката за празника започва още през Страстната седмица. На Велики четвъртък традицията повелява да се боядисват яйцата. Това обикновено е любимото великденско занимание както на децата, така и на много майки и баби – един чудесен повод за общо забавление, което да сближи семейството. Според традицията първото яйце трабва да е червено – с него най-възрастната жена в дома рисува кръст върху челата на децата и останалите членове на семйството, за да са здрави и румени през цялата година. После това яйце се поставя под икона в дома и се пази до следващия Великден, когато според традицията трябва да се изхвърли в течаща вода. Второто боядисано яйце също е в червено, но то се носи в църквата, за да бъде осветено. Едно поверие гласи, че когато Исус Христос възкръснал, мълвата започнала да се предава от уста на уста, но много хора не вярвали. Когато стигнала до една жена, която се връщала от пазара с яйца, невярвайки, тя казала, че Исус е възкръснал толкова, колкото и яйцата в кошницата са червени и в този миг за всеобща почуда, те се обагрили в този цвят. На Велики четвъртък се месят и обредните хлебове. Те символизират тялото на Исус. Обикновено се украсяват с кръстове, слънца и елементи от растителния свят. Често в средата се слага и червено яйце.
На Разпети петък не се върши никаква домакинска работа. Това е денят, в който Христос е разпнат на кръста, за да изкупи греховете на човечеството. Това е и най-строгият ден от постите, който не позволява никакво ядене и дори пиене на вода. Това е денят за опрощаване на грехове. В този ден не се служи дневна Света литургия, но храмовете са отворени от ранни зори за всички богомолци, дошли да почетат Христовата смърт. В средата на църквата е сложена маса като символичен гроб, покрита с червената плащеница,в която е било загърнато тялото на божия син след свалянето му от кръста. Плащаницата представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Традицията повелява да се минеш под масата, като преди това оставиш цвете и целунеш иконата на Христос. Вярва се, че този ритуал засвидетелства благодарност за жертвоготовността му и носи опрощение на греховете.
Вечерта на Велика събота всички християнски семейства отиват на църква. Слуша се тържествена литургия, след което точно в полунощ свещенникът поздравява с „Христос Воскресе!”, а миряните отговарят „Воистина Воскресе!”. Този поздрав се използва 40 дни след Възкресението. В първите часове на празника по традиция храмът се обикаля три пъти със свещ, запалена от тази на свещеника. Така до всекиго достига благодатният огън от Йерусалим, който предварително се разпространява до всички християнски църкви. Вярва се,че по време на обикалянето на храма, колкото пъти ти загасне свещта, толкова грехове имаш да изкупуваш. Традицията повелява всяко семейство да занесе свещенният огън в дома си и да прикади всички врати. Така ще предотврати влизането на зли сили в дома.
Най-известната и спазвана традиция у нас, е традиционната неделна богата трапеза. На връх празника цялото семейство се събира на обяд. Обикновено се яде агнешко със зелена салата. Агнето символизира Исус и неговата смърт, тъй като е принесено в жертва в деня на Възкресението. Християнската традиция представя Спасителят като божи агнец и затова именно това се яде в първия ден след 40-дневния пост. На трапезата задължително присъстват и обредния хляб, който никога не се реже, а се разчупва от най-възрастната жена в семейството, и червеното вино, което символизира Христовата кръв. Най-любимият момент за всички деца е традиционното чукане с боядисаните яйца. Вярва се, че на когото яйцето излезе борак и счупи останалите, той ще е най-здрав през годината. Великден се празнува три дни, през които трябва да се посетят родителите и кумувете като се носят яйца и козунаци, за да се засвидетелства почит и уважение.
В днешно време не всеки има възможност да спазва изцяло традициите, свързани с празника. Живеем в свят, в който е напълно нормално да купиш готови козунаци, вместо да замесиш собсвеноръчно, или да използваш неработните дни, за да отидеш на почивка и да се видиш с приятели. Без значение обаче как ще посрещнем празника, важното е да не забравяме какво смволизира той. Великден се определя като тържество на живота над смъртта и всяка неправда в света. С изкупителното Си дело Исус Христос придава действителен смисъл на човешкия живот. Затова е важно да съхраним способността си да вярваме в чудеса, да се опитваме да бъдем по-добри, а когато грешим, да се разкайваме за грешките си, за да може да съхраним най-важното – душевността си.
Снимки:
1. Разпването на Исус Христос
Фото: http://absentofi.org
2. Възкресението на Исус Христос
Фото: http://thebattleofatl.blogspot.com
3. Първите боядисани яйца трябва да са в червено
Фото: http://www.greektastes.com
4. Боядисването на яйцата е любима семейна традиция
Фото: http://www.realsimple.com
5. Хубаво е да се опиташ да занесеш свещенния огън в дома си
Фото: http://en.rian.ru
6. Хлябът символзира, тялото на Исус, а виното – кръвта Му.
Фото: http://quirkyartist.wordpress.com
7. Боренето с яйца е любимо на всички деца
Фото: http://theseasonalhome.com
8. Великден озарява животите ни с надежда и вяра
Фото: http://catholicinvestor.blogspot.com