Казабланка е най-големият град в Кралство Мароко и едновременно с това – най-голямото пристанище в страната. През далечния 18 век султан Сиди Мохамед бен-Абдала построява града, като го нарича с името Дар ел–Бейда. В превод това означава „бяла къща”.
Като един от най-развитите в икономическо отношение градове в Мароко, Казабланка е средище на търговията и туризма. Предлагат се произведения на ръчния труд – грънци, плетени и бродирани изделия, маслини, зехтин. Който посети града, задължително се захласва по главните търговски улици, наблюдавайки суетнята и упоритото пазарене.
Освен търговските улички, най-голям интерес предизвиква джамията „Хасан II”. Построена от крал Хасан II за 60-годишния му юбилей, днес тя е един от най-известните храмове на ислямската религия по света. Ръководейки се от написаното в Корана (тронът на Аллах се намира в близост до вода), той възлага на френски архитект задачата да проектира втората по големина джамия след тази в Мека. Интересното е, че проектът трябвало да се направи на самия бряг на Атлантическия океан в Казабланка. Минарето й е с височина 210 метра, което го прави най-високото религиозно съоръжение в света. От върха й пада лазерен лъч с дължина 30 метра. Лъчът не е насочен произволно, а търси посоката към свещения град Мека.
Грандиозното съоръжение е открито през август 1993 г. и по непотвърдени данни възлиза на над $800 милиона. Голяма част от тази сума е събрана чрез обществени подписки и различни спонсорства. Днес, разхождайки се по най-оживените улици (а и не само), в много магазини и заведения на Казабланка могат да се видят в златни рамки сертификатите, удостоверяващи тези дарения. Естествено, религиозните спомоществувателства са повод за гордост, още повече като се има предвид, че общите усилия водят до големия краен резултат. Сигурно ще ви се стори странно, но е така – Джамията "Хасан II" е една от малкото в света, в които достъпът на неправоверни е разрешен. Срещу $10 всеки следобед можете да влезете и дори да си направите снимки за спомен със собствените фотоапарати. Това е изключителен шанс не само да развихрите творческите си сили под напора на това голямо вдъхновение, но и да запечатате впечатленията си на друго място, освен в съзнанието си. А гледката наистина си заслужава – това е едно неописуемо постижение на творческата мисъл, една бяла фантазия насред синия хоризонт.
Джамията събира 25 хиляди богомолци, които могат да се молят върху прескъпи килими, разстлани по пода от златист мрамор и зелен оникс. Дворът й спокойно може да приюти още 80 000 души. Покривът е подвижен, подпрян на 78 гранитни колони. Звучи внушаващо, нали?
Източник: relax.rozali.com
Снимки: Личен архив Галина Наскова