* Над 200 произведения бележат 40-годишнина на модната къща в Музея на декоративното изкуство при Лувъра
Париж – София
Изминаха 40 години от създаването на модна къща „Соня Рикел” – една от емблемите на съвременната френска мода. Това е чудесен повод за откриването на мащабната ретроспективна експозиция с нейни произведения, фотоси, видео и аудио записи, постери и различни документи. Изложбата е отворена за посетители в периода 20 ноември 2008 – 19 април 2009 година и е на възможно най-престижното място – в Музея на декоративното изкуство в Париж. Вълнуващи се редовете от поздравителните писма и адреси от цял свят – от дизайнери и модни къщи, от списания като „Вог”, „Харпърс Базар”, „Ел” и други, в които дизайнерката е обсипана със суперлативи и с най-мили думи. Всичко това може да се прочете на една от стените още със самото влизане в изложбената зала. Особенно ценни са посланията на колегите на Соня Рикел – десетки модни скици, рисунки и илюстрации, направени специално в нейна чест. Сред тридесетината световно известни дизайнери, нарисували по нещичко за юбилярката са Кристиан Лакроа и Джон Галиано, Джорджо Армани и Валентино, Карл Лагерфелд и Жан-Шарл дьо Кастелбажак, Жан-Пол Готие и Вивиън Уестууд.
Внушителната изложба представя ключовите етапи в творческата еволюция на дизайнерката, наричана още царицата на трикотажа: плетените пуловери, блузоните, ефектните облекла с райета, както и официални вечерни тоалети. Сред най-ценните „експонати” е неизвестното или малко известното до този момент интервю на дизайнерката с един от най-ярките представители на поп-арта – Анди Уорхол, правено през 1981 година. Соня Рикел е образец за творческа смелост и експеримент, за новаторска и заедно с това – практична мода. Нейната философия се гради на женската й интуиция за това кое е актуално и кое не, основава се на концептуалното схващане за стила, която постоянство в красивото и функционалното. Експертите припомнят думите на Рикел:”Аз правя своите дрехи върху себе си. Един поглед в огледалото ми стига, за да преценя, че правя модел, който не бих желала никога да облека. Дрехите, които искам да нося, остават непроменени през годините. Обратно на тези, които стават демоде. Всичко е в кройката, в перфектното изпипване на детайлите. Разбира се, формите се променят, но едва забележимо, а не грубо и със сила…”.
Любопитна е хронологията на списание „Мари Клер, която проследява стила на дизайнерката от началото на 60-те до началото на 70-те години:
1963 – 1964 – тънки пуловери от жарсе и жакардови костюми;
1965 – меки манта с прекроени рамене и дълги кардигани;
1966 – 1967 – домашни рокли, сладурански рокли и панталонки тип „кюлоти”;
1968 – комбинезони и плътни палта;
1969 – туники с къси и дълги ръкави
1970 – панталони за голф и манта с подплатени ръкави;
1971 – къси, широки панталони и фини вълнени фланели.
През следващите години и десетилетия Соня Рикел демонстрира перфектните си умения да създава оригинална, свежа и различна мода. Тя прониква в мотивите и ценностите на съвременните жени и успява да откликне на тяхната потребност за повече еманципираност, за повече независимост, за повече свобода. Самата модна къща следва тези аксиоми. Тъкмо желанието й да бъде независима и да не попада под влиянието на големите модни империи, през юни миналата година тя спря от производство мъжката си линия.
Соня Рикел отдавна е свикнала с гръмките определения за нея като „дизайнерката – реформаторка”, „дизайнерката, която преобърна модата”, „съвременната Коко Шанел”, „ философ” и „психолог” в модата. Съвсем наскоро френският президент Никола Саркози награди Соня Рикел с ордена “Командир на Френския легион на честта” на специална церемония в Елисейския двоерец. “Дори аз зная, че сте известна с вашите райета. Имаме нужда от повече свободни души като вас, такива, които преобръщат навиците с главата надолу”, бяха думите на Саркози в този паметен миг.
Постиженията, които тя заедно с дъщеря си Натали Рикел и целият си екип реализира през годините са показателни за силата и изтънчеността на френската визуална култура. Защото Соня Рикел е едно от нейните най-очарователни лица!
Снимки:
1. Портрет на Соня Рикел от Анди Уорхол
2. – 10 . Произведения и фотоси от изложбата на Соня Рикел
Фото: © Любомир Стойков
11. Соня Рикел и дъщеря й Натали Рикел в края на поредното ревю с произведения на модната къща
12. Обложката на поканата за юбилейната изложба на Соня Рикел в Музея на декоративното изкуство при Лувъра