* Виолина Маринова – главен изпълнителен директор на Банка ДСК:
“Бих извървяла същия път, който съм изминала, ако сега започвам, ще направя същото”
Съвместна рубрика на списание “ПИК” и Fashion Lifestyle Magazine
Предизвикателството ми дава сили да живея.
Работохолик съм като тип човек.
Не е лесно за една жена не заради пола – просто има и други ангажименти, тя е и майка, и съпруга.
Бих извървяла същия път, който съм изминала. Не бих направила нещо различно в дадена ситуация от начина, по който съм постъпила.
Ако сега започвам трудовия си път, бих направила абсолютно същото
Харесвам тази работа, обичам тази банка.
Когато има тежък проблем, човек не трябва да се отчайва, а да се постарае да намери пътя за решаването му.
Човек трябва да е земен, да гледа реално на нещата.
Виолина Маринова е главен изпълнителен директор на Банка ДСК – най-голямата банка в България по размер на активите. Това е и банката с най-дългогодишна история. Създадена като Държавна спестовна каса през 1952 г., преобразувана впоследствие през 1998 г. в търговска банка, приватизирана през есента на 2003 г. и вече част от международната финансова група на унгарската OTP Bank.
Развитието на банката е част от професионалния път на нейния главен изпълнителен директор. И професионалният път на Виолина Маринова е част от успешния растеж на банката. Кариерата си на банкер тя започва в клон ДСК-2 преди повече от 30 години. Тогава единствено ДСК в страната отпуска заеми за граждани за текущо потребление, чийто максимален размер е 200 лв. Крачка по крачка Виолина Маринова трупа целия си банков опит в ДСК. Преминала е през почти всички служби, съществували в структурата на банката – работа на гише в служба Заеми, счетоводител, главен счетоводител, директор на клона. В клон ДСК-2 преминават 25 години от трудовия й стаж, като започва от най-ниското стъпало, за да достигне до своеобразен връх в професионално отношение – главен изпълнителен директор. Преди това е била заместник-председател на управителния съвет на Банка ДСК и изпълнителен директор, началник на управление Вътрешен контрол и одит на банката. С решение на надзорния съвет на Банка ДСК от 29 ноември 2004 г. Виолина Маринова е избрана за главен изпълнителен директор.
По думите й не е имала предварителна нагласа, че ще остане толкова дълго и трайно в тази институция и в този бранш. Оказва се, че й е интересно да работи с хора, с голям колектив, в екип. Но кариерата й е напълно осъзнат избор, не стечение на обстоятелства. В крайна сметка целият й не само професионален живот преминава в тази банка – влиза в нея неомъжена, през този период завършва образованието си по Финанси и Кредит във ВФСИ „Димитър Ценов” в Свищов, омъжва се, ражда двете си деца, вече има и внуче. Всички сантименти са свързани с банката. Вероятно това обяснява и факта, че оставането й в една банка повече от 30 години е емоционален момент.
Историята на нейната кариера изглежда лесна за разказване, но не е. Банката неведнъж преминава през процес на преструктуриране и трансформация – първо от държавна спестовна каса в търговска банка, след това от държавна кредитна институция в частна банка. Едновременно с това ДСК се развива и като част от банковия пазар и банковата индустрия в България.
Не е лесно да управляваш най-голямата банка на един пазар. Какво означава това ли? Най-малкото голяма интензивност на труда – средно по 12 часа на ден. Освен това Банка ДСК вече е част от финансова група, включваща две застрахователни дружества, пенсионна компания, лизингова компания, дружество за управление на активи. Това са компании, които или са стартирали дейността си преди няколко години, или сега започват да я развиват усилено, което изисква особена концентрация на усилията. Като част от финансова група всяко едно от дружествата може да предложи на клиента комплексен пакет от продукти и услуги и цялостно обслужване. Клиентът днес е взискателен, а конкуренцията голяма. Това изисква предложението да бъде по-добро, да е удобно, близо до клиента, той трябва да получи най-добрата услуга. Това те кара да бъдеш адаптивен и много бърз, споделя част от успешния си опит Виолина Маринова.
Къде е истината за успеха
Без да се замисля над този въпрос, шефката на най-голямата банка у нас отговаря – работата в екип с хора. Когато човек е преминал през всички стъпала в йерархията на една структура, натрупаният опит е безценен и особено полезен, когато този човек вече е мениджър на тази структура. А истината за успеха на една жена в кариерата е постоянството, целеустремеността и търпението. Важно е човек да има цели, но и да може да ги осъществи. Затова е необходимо да знае как да ги отстоява и постига, понякога с цената на много труд и постоянство. Освен всичко това обаче една жена трябва да намери и баланса между работата и семейството. Важна е хармонията в семейството – взаимно да си повярват и помогнат. Твърдо е убедена, че нейният успех се дължи и на съпруга й.
Всеки успех си има своята цена, но когато постигаш това, което ти носи удовлетворение, цената си струва. Важно е човек да открие за себе си границата между амбициозността и кариеризма. Кариеризмът понякога би бил болезнен. Има разлика между амбициозните хора, които искат да постигнат нещо, и кариеристите. Вторият може да те прегази като танк, обяснява Виолина Маринова. Кариеристът може да постигне някакви резултати, но те са временно постижение. Все пак всеки работи в колектив с други хора. Колективът не би възприел кариеристи – би ги приел за известно време и после би ги изхвърлил, смята тя.
Удовлетворението – що е то
Обръщайки се назад, Виолина Маринова е удовлетворена от постигнатото и в личен, и в професионален план, но… има още неща, които трябва да се направят, има още предизвикателства, споделя. В службата ще бъда удовлетворена, когато хората работят добре, спокойни са и се чувстват възнаградени за това, което са направили.
Какво я стимулира
Във всяко ново нещо има предизвикателство
Стимулът е в това да види идеята реализирана
Тогава се чувства доволна и щастлива
Това й дава сили и енергия
Какво би я отказало?
Не знае.
Упорита е, не се предава лесно.
Трябва да е много разочарована, много огорчена.
Имала е и тежки моменти, силно разколебана, но остава в банката, която обича.