НАНСИ РЕЙГЪН *
Лиляна Боянова
Като част от най – известното и коментирано семейство в държавата, съпругата на американския президент е „длъжна” да внимава за външния си вид, не само защото е публична личност и „лице” на страната пред света, но и защото служи като пример за подражание на американските жени. В подкрепа на тази теза, можем да приведем мисълта на един от най – задълбочените изследователи на живота на американските президенти – Робърт Уотсън. Той изтъква, че първата дама е „създател на социалните и културни тенденции, и това което тя облича, начинът по който си прави косата и това, с което се занимава, често се превръща в обект на подражание. Например тюрбаните на Доли Мадисън стават масова модна истерия в началото на XIX-и век. Малко известен е фактът, че именно тя е първата президентска съпруга, която украсява корицата на списание.” (Watson, R., The Presidents’ Wives: Reassessing the Office of First Lady’s, p.78.)
Известни са и други исторически факти от живота на първите дами в миналото и днес, които недвусмислено сочат, че визуалната култура на президентската съпруга е „неизбежна” и изключително важна част от нейния публичен образ. Разбира се, не всички първи дами в американската история могат да се нарекат модни законодателки. Въпреки удостоени с честта да носят титлата „първа дама”, и въпреки усилията на техните съветници, някои от тях никога не успяват да се преборят с липсата си на стил и естетически усет. И поради този факт, ликовете им не се нареждат в почетната алея на първите дами, превърнали се в дефиниция за стил и модни икони не само за американските, но и за всички жени по света.
Първата дама и модните дизайнери
Модата е универсален световен език. Стилът ни на обличане описва най – точно какви са ценностите ни и начина, по кoйто въприемаме себе си и света. Съединените щати не правят изключение от това правило. Българската поговорка «По дрехите посрещат, по ума изпращат» успешно дефинира очакванията на американските избиратели от политиците. Като част от президентската институция, респективно от политическия живот на страната, първата дама на Съединените щати винаги е билa във фокуса на прожекторите и критиците стриктно са следели всяка нейна стъпка по посока стил – от това каква е марката на костюмите й до цвета на бельото и косата й.
Според всеобщото схващане, начало на голямото медийно внимание към обаятелността и стила на първата дама слага Джаки Кенеди. Вместо да го подтиснат, нейните наследнички Нанси Рейгън, Хилари Клинтън и Лора Буш успяват да го удвоят. Трябва да отбележим обаче, че интересът към модата не е изключително съвременно занимание, както за избирателите, така и за първите дами. В годините преди средата на XX-и век, също се открояват фигурите на президентски съпруги, които са били заинтигувани от модните тенденции и стилове. Някои от тях дори умеели да влияят върху вкуса и предпочитанията на американската жена във времена, когато превъзнасянето на известни личности не е бил толкова развит културен феномен.
Своеобразен моден пионер сред първите дами на Съединените щати се оказва съпругата на президента Калвин Кулидж – Грейс Кулидж (1923 – 1929). Заради интереса й към плуването и планинското катерене, историкът Kарл Сфераца я нарича –“първият американски посланик на дамското спортно облекло”. Тя била олицетворение на новия спортен дух на нацията. Кинопрегледите я дават по време на семейна ваканция в Южна Дакота, на която тя носи екип за планинско катерене. Грейс успяла да адаптира „флапър” стила толкова добре, че получава златен медал от моделиера Чарлс Уърт от името на Френската модна индустрия.
През юни, 1927 година, в издание на известното списание «Венити феър», мисис Кулидж била провъзгласена за почетен член на Залата на славата. В статията, посветена на събитието пишело: «Тя заслужава тази титла, защото е първата дама и съпруга на президента на Съединените щати. Освен това, тя е една от най – харесваните, интересни и очарователни домакини на Белия дом». По този начин, още съпругата на 29-ия американски президент налага разбирането, че за лидерството и значимостта на дамите в политиката доказателство е не само тяхното поведение и посланията които отправят, но и начинът, по който се обличат.
Нанси Рейгън
Няколко десетилетия по – късно, съпругата на държавния глава от републиканската партия Роналд Рейгън – Нанси – доказва още веднъж това правило.
Известна с това, че обожава червеното във всичките му нюанси, тя дори му дава име – «picker-upper» (повдигащият настроението, ободряващият цвят) и носи ален тоалет на церемонията по встъпване в длъжност на своя съпруг. Модният почерк на Нанси като първа дама някои от критиците сравняват със стила на Жаклин Кенеди, която превръща начина на обличане в неразделна част от образа на първата дама на Съединените щати, във визуален наратив за съпругата на президента.
Увлечението на Нанси Рейгън по модата дори се превръща в причина за скандал, когато през 1982 година става ясно, че тя е приемала като подаръци рокли и модни аксесоари от известни дизайнери, възлизащи като стойност на десетки хиляди долари. Първата дама се защитава от надигналото се обществено неодобрение с обещанието, че ще дари част от тях на музеи, а останалите ще върне на тези, от които ги е получила. Обществената дискусия по темата обаче продължава дълго и Нанси е принудена да обещае, че повече никога няма да си позволява да приема подобни подаръци. На практика обаче, първата дама продължава да взема „назаем” дрехи и аксесоари от известни дизайнери и този факт излиза на бял свят през 1988г. Тогава Нанси признава, че е нарушила даденото от нея преди 6 години обещание. След като първо отрича да е приемала подобни неща като подарък, които не фигурират и в имуществената й декларация, накрая мисис Рейгън признава прегрешението си. След години, нейните подаръци били оценени на повече от 3 милиона долара, а укриването на имущество възлизащо на повече от десет хиляди долара е в противоречие с доброволното съгласие за неговото публично оповестяване, прието през 1982 година с Акта за етично управление. В момент, в който Америка се намира в икономическа рецесия, първата дама си позволява да закупи сервиз за чайната на Белия дом, който възлиза на 210 399 долара. Въпреки, че разходите по тази луксозна покупка на Нанси са покрити от частни дарения, това предизвиква обществена дискусия за прекомерните харчове на първата дама. Американците, живели по време на Рейгъномиката всъщност никога не й прощават докрай това нейно прегрешение.
При по – внимателно вглеждане в снимките на Нанси Рейгън от времето, когато тя все още не е първа дама, можем да заключим, че при нея стилът и чувството за естетика са вродени. Преди да стане първа дама, Нанси е била актриса. Нейните фотографии от този период носят едно ала Кони Франсис и Рита Хейуърт усещане за холивудска дива. На снимките от 50-те години, косата й е подстригана в модерния за онзи период ретро стил с букли, носи тъмночервено червило и семпли перлени бижута. Дрехите са с изчистена кройка, едноцветни, забелязва се увлечението на Нанси по блузи, които имат връзки на деколтето. На снимката от сватбения им ден с Роналд, тя е предпочела елегантен костюм с бяла яка и декорация от бели цветя в косата, прикрепящ дискретния й воал от бял едър тюл, вместо кукленския тип пищна булчинска рокля.
Снимката на Нанси и Роналд Рейгън на борда на яхта от 1964г., на фона на американското знаме много напомня на стила на фотографиите на президентската двойка Джаки и Боби Кенеди (мандат 1961-1963г.). Нанси е с елегантна бяла блуза без ръкав с висока яка, с розова панделка на нея. Роналд носи блуза в цвета на панделката на Нанси. Тя е с къса коса, прическа ала Джаки Кенеди.
Впечатление в снимките на Нанси от мандата й на първа дама, както на Калифорния (по времето когато Роналд Рейгън е губенатор), така и на САЩ (когато той встъпва в длъжността президент през 1981г.) прави това, че тя често носи дрехи в червен цвят. Дори за официалната й снимка от сайта на Белия дом от този период, на която президентската съпруга е облечена в любимия си модел блуза с висока яка и панделка на нея, Нанси е избрала кървавочервеното. Това важи и за официалната й снимка като първа дама на Калифорния. На нея Нанси е облечена в костюм от две части – блуза и пола с цепка в червената гама. Червен тоалет, допълнен от шапка в същия цвят Нанси носи и на офиалния парад след церемонията, на която Роналд Рейгън встъпва в длъжност като президент.
Поглед върху другите снимки на Нанси от нейния мандат на първа дама, подбрани в Приложение 1 води до заключението, че освен към червеното, тя е имала афинитет към официалните вечерни рокли от скъпи, бляскави материи. С подобна, бяла на цвят рокля Нанси се е снимала в Червената стая на президентската резиденция. Черна, строго официална рокля с много пайети, декорирана с дискретни розови цветчета първата дама носи по време на официалната вечеря с първата двойка на Съветския съюз – Раиса и Михаил Горбачови пез 1987г.
Подробен преглед на фотографиите на Нанси Рейгън както от периода й на първа дама, така и от живота й преди това, водят до заключението, че подобно на модната икона Джаки Кенеди, Нанси е притежавала вродено чувство за естетика и стил. Тя не се е влияела твърде от модните тенденции, а по – скоро ги е налагала чрез начина си на обличане. Трансформациите във въшния вид на Нанси не следват логиката на историята за грозното патенце, което се превръща в красив лебед под диктата на съветници и имиджмейкъри, и под натиска на публичността. През целия си живот, Нанси Дейвис (после Рейгън), е била в светлината на прожекторите и медийното внимание и за нея можем да кажем, че след Джаки Кенеди тя е втората по значимост модна икона сред първите дами на САЩ в миналото и днес.
Сред любимите дизайнери на Нанси Рейгън се нареждат имена като Оскар Де Ла Рента (Oscar De La Renta), Адолфо Сардина (Adolfo Sardina), Джеймс Галанос (James Galanos), Каролина Ерера (Herrera), Джефри Бийн (Geoffrey Beene), Бил Блас (Bill Blass), Валентино Гаравани (Valentino Garavani) и Ив Сен Лоран (Yves Saint Laurent).
През 1988 година, Камарата на американските модни дизайнери присъжда на Нанси Рейгън пожизнена награда за личен стил. В писмено обръщение, бившата първа дама, превърнала се в икона на американската мода от кутюр, отговаря: «Радвам се, че успях чрез своя гардероб да извоювам признание за стила и невероятния талант на тези дизайнери. За мен беше истинска чест да нося всяка една скроена от тях рокля или костюм. Всяка една от тези дрехи ми носи чудесен спомен – напомня ми за специален момент от моя живот – нещо за което аз винаги ще си спомням и ще съм благодарна» ( Reagan, Nancy., Novak, William., My Turn: the Memoirs of Nancy Reagan,Random House, 1989, p.45.)
Избрани модели от дрехите на първата дама могат да бъдат видяни на специална изложба до края на тази година в Президентската библиотека «Роналд Рейгън».
(СЛЕДВА)
* Поредицата на Лиляна Боянова е част от нейната магистърска теза „Стил и публичен образ на първата дама на САЩ и нейното медийно присъствие (Нанси Рейгън, Барбара Буш, Хилари Клинтън, Лора Буш)”, защитена през 2008 година с отличен успех и грамота във Факултета по журналистика и масова комуникация. Научен ръководител проф. д-р Любомир Стойков, рецензент проф.дфн Милко Петров.
Снимки на Нанси Рейгън в различни тоалети:
![]() | Официална снимка на Нанси Рейгън на сайта на Белия дом по време на нейния мандат като първа дама на Съединените щати, 1981г. |
![]() | Снимка на Нанси Рейгън от периода, в който е била актриса, 1950г. |
![]() | Нанси Рейгън и нейният съпруг – бъдещия президент на Съединените щати режат сватбената си торта, 4 март, 1952г. |
![]() | Роналд Рейгън посещава Нанси на снимачната площадка на филма с нейно участие „Мозъкът на Донъван”, 1953г. |
![]() | Нанси и Роналд на яхта, 1964г. |
![]() | Семейство Рейгън малко след официалното встъпване на Роналд в длъжността „губернатор на Калифорния”, 1967г. |
![]() | Нанси като първа дама на Калифорния |
![]() | Първата дама Нанси Рейгън и президента Роналд Рейгън по време на тържествения парад след встъпването му в длъжността „президент на Съединените щати, 1981г.” |
![]() | Нанси Рейгън с гордост гледа своя съпруг по време ба официалното полагане на клетва като президент на Съединените щати, 20 януари, 1981г. |
![]() | Първата дама Нанси Рейгън позира за списание „Вог” в Червената стая на Белия дом, 1981г. |
![]() | Пати, Пол Грийли, Нанси, Роналд, Дориа и Рон Рейгън на Коледа, 1983г. |
![]() | Нанси Рейгън изнася реч по време на среща, част от кампанията й за борба с наркотиците „Просто кажи не!”, Лос Анджелис, Калифорния, 1987г. |
![]() | Нанси като домакин на конференцията на първите дами в поход срещу дрогата, Белия дом, 1985г. |
![]() | Нанси гледа своя съпруг – Роналд, докато той полага клетва за втория си президентски мандат, 20 януари, 1985г. |
![]() | Семейство Нанси и Роналд Рейгън и семейство Раиса и Михаил Горбачови по време на официална вечеря, 1987г. |
![]() | Нанси Рейгън на официалния си портрет в Белия дом. |
Източници за фотографиите на Нанси Рейгън:
- Уикипедия:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nancy_Reagan - Официален сайт на президентския медал за храброст:
http://www.medaloffreedom.com/RonaldReaganFamily.htm - Електронно издание на MSNBC:
http://www.msnbc.msn.com/id/5145773/